Terapia małżeńska, terapia dla par online | Psycholog da par, psychoterapia par

Życie w związku nie zawsze jest sielanką. Czasami stajemy przed problemami, które wystawiają nas na różne próby, które wymagają od każdego z partnerów przepracowania niektórych kwestii, aby pokonać przeciwności losu. Coraz więcej osób decyduje się na walkę o swój związek, dlatego też stajemy naprzeciw takim sytuacjom. Na naszej platformie znajdziesz możliwość uczestnictwa w terapiach dla par, które odświeżą Twój związek oraz pomogą Ci przezwyciężyć kryzys. Jesteśmy nowoczesną firmą, która zatrudnia wielu specjalistów, którzy przeprowadzają zajęcia w formie zdalnej. Dzięki temu w każdej chwili możesz liczyć na wsparcie i pomoc osób, które posiadają duże doświadczenie.

Terapia dla par - na czym to polega?

Czym jest terapia dla par, kto i kiedy powinien się na nią zgłosić oraz czy terapia dla par jest skuteczna? To najcześciej pojawiające się pytania u par lub małżeństw przechodzących przez kryzys, z którym nie są w stanie poradzić sobie sami. 

Czym jest więc terapia dla par? Zacznijmy od tego, że terapia jest to zbiór różnych oddziaływań takich jak: wnikliwe pytania, bezpieczna atmosfera, przemyślenia, praca z emocjami, rozpoznawanie/zmiana nawyków i schematów. Częstym powodem konfliktów i problemów, z którymi zmagają się pary/małżeństwa jest nieodpowiednia komunikacja lub jej brak. Terapia dla par pomaga spojrzeć na nasz związek z szerszej perspektywy i zobaczyć, w których obszarach należy wykonać pracę.  Psychoterapeuta dzięki swojemu doświadczeniu i odpowiednim metodom, pomaga nawiązać nowy rodzaj bezpiecznej komunikacji pomiędzy partnerami. 

Kto i kiedy powinien zgłosić się na terapię dla par? Terapia dla par skierowana jest do wszystkich osób pozostających zarówno w związkach formalnych jak i nieformalnych, do związków kobieta- mężczyzna jak i par jednopłciowych. Najczęstszymi powodami zgłoszenia się na terapię dla par jest: pogłębiający się dystans emocjonalny i fizyczny u partnerów, brak ochoty na seks, bark zainteresowania u jednej ze stron, niezauważanie potrzeb partnera, poziom zaabsorbowania pracą czy  nierównomierny rozkład sił w relacji, co powoduje, że jeden z partnerów doznaje krzywdy. Kiedy najlepiej zgłosić się na terapię dla par? Nie ma określonego czasu, który będzie najlepszy, tak naprawdę im szybciej partnerzy uświadomią sobie, że potrzebują pomocy, tym większe prawdopodobieństwo, że terapia się powiedzie. 

Czy terapia dla par jest skuteczna? Podczas prowadzonych sesji terapeutycznych pary pracują nad obszarami, w których ich związek cierpi. Terapia dla par skutecznie zmienia pogląd na relacje w związku, dzięki niej pary rozpoznają i modyfikują niewłaściwe reakcje, które obniżają jakość związku. Dodatkowo terapia dla par redukuje napięcie emocjonalne oraz uczy swobodnej rozmowy o potrzebach i przeżywanych emocjach. Podstawą skuteczności terapii dla par jest przede wszystkim to, że poprawia komunikację miedzy partnerami i podkreśla mocne strony każdego partnera.

Zadbaj o swój związek już teraz i umów się na konsultację dla par. 

Wybierz swojego terapeutę dla par

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
psycholog w pracy
Terapeuta par/
terapeuta uzależnień
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Terapia dla par – czym w ogóle jest?

Psychoterapia dla par ma na celu odzyskaniu równowagi w związku. Warto w nią zainwestować, ponieważ dzięki niej możliwa jest naprawa relacji, która pozornie skazana jest już na straty. Na czym ona polega? Tak naprawdę terapia dla par skupia się na wypracowaniu złotego środka na problemy, które pojawiają się w związku. Często występuje ona pod zamiennym pojęciem terapia małżeńska, choć tak naprawdę może nie dotyczyć osób, które zawarły formalny związek. Specjalista, który współpracuje z dwojgiem ludzi, u których pojawiły się pewne zgrzyty, stara się wprowadzić metody, których zadaniem jest wzmocnienie relacji i poprawa jakości związku. Oczywiście pojawianie się drobnych spięć czy kłótni jest pomiędzy dwojgiem ludzi czymś zupełnie normalnym, jednak gdy nieporozumienia i spory zaczynają pojawiać się coraz częściej i wspólnie nie możecie dojść do kompromisu w niektórych kwestiach, warto jest skorzystać z rad ekspertów. Życie pisze różne scenariusze, dlatego też terapie małżeńskie są coraz częstszą formą próby ratowania związku przed rozstaniem. Często terapie dla par są sugerowane przez sędziów podczas spraw rozwodowych, a także ich znaczenie doceniają nierzadko mediatorzy. Jak widać, są one więc cenionym rozwiązaniem, które pomoże Ci odbudować relację.

Terapia par – co może wskazywać na problemy w związku?

Pojawienie się drobnych kłótni w związku jest czymś zupełnie normalnym. Jednak, gdy tzw. ciche dni trwają zbyt długo, można zastanowić się nad pojęciem odpowiednich kroków. Jeśli w małżeństwie lub związku pojawia się problem, należy go na bieżąco rozwiązywać. Czasami przychodzi jednak moment, że samodzielnie nie potrafimy poradzić sobie z narastającym napięciem pomimo długich rozmów z partnerem. Czasami ich intensywność rośnie na tyle, że nie jesteśmy w stanie się normalnie ze sobą komunikować. Właśnie w takich przypadkach terapia małżeńska wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Terapeuta dla par jest osobą o dużym doświadczeniu, dlatego też doskonale wie, jak zachować się w takich sytuacjach. Po wstępnej konsultacji i rozpoznania źródła problemu oceni, czy małżeństwo lub związek ma szanse na to, aby dojść do porozumienia. Większość sporów udaje się jednak rozwiązać. Warto więc skorzystać z tej metody, ponieważ dwójka ludzi tak naprawdę nie ma już nic do stracenia. Osoby, które są silnie skonfliktowane, z każdym dniem oddalają się od tego, aby uzyskać porozumienie samodzielnie. Paradoksalnie czasami już nie pamiętają, co było faktycznym źródłem ich kłótni. Kolejne spory jedynie spiętrzają się, co powoduje budowanie się między nimi wysokiego muru. Psychoterapia małżeńska ma za zadanie zburzyć tę przeszkodę i pokazać skłóconym partnerom drogę do pojednania, z której każde z nich będzie zadowolone. Psychoterapia online to czasami ostatnia deska ratunku, dlatego warto z niej skorzystać, póki jeszcze nie jest na to za późno. Często partnerzy stają przed o wiele bardziej złożonym problem. Do najczęstszych sytuacji konfliktowych doprowadzają przede wszystkim:

  • Choroba alkoholowa jednego z partnerów;
  • Inne formy uzależnień (narkomania, hazard, seksoholizm, lekomania);
  • Choroby, które dotykają jedną ze stron konfliktu;
  • Problemy z dziećmi;
  • Niechciana ciąża;
  • Zdrada;
  • Przemoc w związku;
  • Brak szacunku.

Jeżeli para zmaga się z którymś z powyżej wymienionych problemów, to samodzielne rozwiązanie konfliktu wydaje się być niemożliwe. Terapia małżeńska online powinna być wtedy uzupełniona o specjalistę do spraw uzależnień lub innym ekspertem, który w sposób rzetelny będzie mógł ocenić sytuację, w jakiej znalazła się para. W naszym centrum korzystamy z pomocy innych fachowców, ponieważ chcemy, aby każda terapia par online była przeprowadzana na najwyższym poziomie w sposób kompleksowy.

Terapie dla małżeństw – jak wyglądają w praktyce?

Psychoterapia par polega na przeprowadzeniu serii rozmów przy obecności specjalisty, który stara się na początku poznać punkty widzenia każdej z osób, które są ze sobą skonfliktowane, a następnie przedstawić ich wzajemne spostrzeżenia w takiej formie, by wypracować główne źródło konfliktu. Psycholog dla par to osoba bezstronna, która nie ocenia zachowania któregokolwiek z partnerów, a jedynie nakreśla istotę nieporozumień oraz stara się wypracować z obecnymi osobami wspólne rozwiązania, które zostaną zaakceptowane przez obie strony spotkania. Terapia dla par odbywa się w formie online. To oznacza, że małżonkowie bądź partnerzy nie muszą osobiście pojawiać się gabinecie specjalisty, a jedynie muszą połączyć się o określonej porze w danym dniu za pośrednictwem komunikatorów internetowych lub wideo połączeń. Taka forma kontaktu jest wskazana przy narastającym konflikcie, ponieważ para nie musi znajdować się w jednym pomieszczeniu, aby wspólnie porozmawiać. Terapia przez internet to także możliwość swobody wypowiedzi. Osoby, które uczestniczą w zajęciach, nie są skrępowane obecnością drugiego partnera i łatwiej się im otworzyć.

Terapia par online – jak przebiega?

Terapia dla par, która jest przeprowadzana online, rozpoczyna się wstępną rozmową specjalisty z dwoma stronami kłótni. Psycholog małżeński dokładnie wysłuchuje tego, co ma mu do powiedzenia każde z nich. Zbiera on także informacje na temat długości związku, jego przebiegu, a także indywidualne informacje uzyskane od każdego z partnerów. Co ciekawe, niektóre problemy mogą mieć swoje źródło w zupełnie innym miejscu niż związek. Czasami dorośli powielają zachowania, jakie obserwowali w domu, kiedy sami jeszcze byli dziećmi. Wtedy też mogli nabyć nawyków, które w przyszłości miały na nich duży wpływ. Terapia małżeńska online to indywidualne podejście do każdego z osobna. Jest to szczególnie ważne, ponieważ każdy z nas jest odrębną jednostką, która inaczej może postrzegać wiele kwestii. Psychoterapeuta dla par nie powinien więc zbyt szybko wysnuwać wniosków, ale dać szansę na przekazanie sobie nawzajem swoich żali przez uczestników spotkania. Czasami już na tym etapie, wysłuchując siebie z uwagą, partnerzy potrafią zażegnać kryzys, ponieważ dostrzegają, że tak naprawdę ich sprzeczka nie ma sensownego podłoża, a wyniknęła jedynie z powodu nagromadzenia złych emocji, które skumulowały się nagle. Oczywiście jest to najbardziej pozytywny scenariusz, jaki można sobie wyobrazić i do takich sytuacji nie dochodzi często. Zazwyczaj terapia par przez internet wymaga kilku spotkań, na których po kolei analizuje się wszystkie czynniki, które wpływają na obecną sytuację, jaka pojawiła się w danym związku. Zdecydowaną zaletą podjęcia takich kroków w formie zdalnej jest to, że często pary umawiają się na wspólną wizytę u psychoterapeuty w tradycyjnym gabinecie, po czym któreś z nich stwierdza, że nie ma ochoty na bezpośrednią konfrontację z drugim partnerem lub też nie jest w stanie się przy nim otworzyć. Terapeuta małżeński powinien umieć stworzyć odpowiednią atmosferę, w której każda ze stron czuje się na równi ze swoim przeciwnikiem. Psychoterapeuta par musi być bezstronny, ale jednocześnie całkowicie szczery z osobami, z którymi współpracuje. Dobra terapia opiera się przede wszystkim na wzajemnym zaufaniu oraz poufności. Informacje, które są przekazywane podczas każdej wirtualnej wizyty, pozostają jedynie znane stronom, które w nich uczestniczą.

Terapia małżeńska online – jakie są o niej opinie?

Terapia dla par ma prosty cel. Najważniejszą jej rolą jest nauczenie partnerów prawidłowej komunikacji oraz umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów przy pomocy przekazywania prostych i rzetelnych informacji. Jest to coraz częściej wybierana forma pomocy, na którą decydują się partnerzy na różnym etapie związku. Czasami zgłaszają się do nas świeże pary, które tak naprawdę rozpoczęły dopiero swoją wspólną historię, a takie sytuacje jak podjęcie decyzji o wspólnym zamieszkaniu, zaczynają ich przerastać. Mamy również Klientów, którzy przez całe życie świetnie się dogadywali, a jednak wspólna starość okazała się dla nich nie lada wyzwaniem. Jak widać, nie istnieje recepta na idealny związek i w każdym małżeństwie mogą pojawić się zgrzyty, które wymagają pomocy osób trzecich. Terapia dla par online jest chętnie wybierana przez osoby, które zamieszkują w niewielkich miejscowościach, a umówienie się do specjalisty, który przyjmuje w stacjonarnym gabinecie, często wiązałoby się dla nich z wysokim kosztem transportu oraz byłoby bardzo czasochłonne. Terapia dla par w formie zdalnej nie jest kosztowna, jej cena jest porównywalna do spotkań w poradni małżeńskiej. Wszystkie zajęcia prowadzi psycholog, co daje pewność, że terapia dla par może Wam pomóc w rozwiązaniu wszelkich problemów w związku.

Terapia dla par – jaka jest jej cena?

Terapia dla par dostępna na naszym serwisie nie jest kosztowna. Jej cena została podana w ogólnym cenniku. Jednak wszystkie koszty terapii zostaną szczegółowo przedstawione naszym Klientom po skontaktowaniu się z naszym zespołem. Każda psychoterapia online jest prowadzona w 100% zdalnie.

Sprawdź jak możemy Ci pomóc