ADHD to specyficzna lista cech, które w niektórych zawodach mogą być pewnym utrudnieniem. Z drugiej strony jest pewna grupa profesji, w których te cechy mogą być wręcz atutem. Jeśli masz ADHD i szukasz swojej ścieżki kariery, w poniższym artykule podsuwamy Ci listę zawodów, które mogą być dla Ciebie satysfakcjonującym wyborem.
Garść statystyk na temat osób z ADHD na rynku pracy
Aby lepiej orientować się w sytuacji osób z ADHD na rynku pracy, warto na wstępie przytoczyć kilka danych statystycznych. Mimo że dane te pochodzą z różnych krajów, to śmiało można je odnieść także do sytuacji w naszym kraju. W końcu dzisiaj standardy na rynku pracy, zwłaszcza w odniesieniu do pracy biurowej, są bardzo zbliżone w całym cywilizowanym świecie.
Jeżeli chodzi o statystyki, najbardziej alarmujące wydają się te liczby:
- W przypadku osób z ADHD występuje o 60% wyższe ryzyko, że zostaną one zwolnione z pracy niż w przypadku osób neurotypowych,
- Osoby z ADHD wykazują o 30% większe ryzyko długotrwałych trudności związanych z życiem zawodowym (częste zmiany pracy, długookresowe bezrobocie).
- Według danych z USA absolwenci uczelni wyższych zarabiają o 4,300 $ mniej w skali roku w porównaniu do osób neurotypowych.
Mając na uwadze powyższe dane, warto z dużą powagą traktować wybór ścieżki zawodowej, jeśli ma się ADHD. A jeśli masz jedynie podejrzenie tego zaburzenia, słusznym posunięciem będzie kontakt z placówką psychologiczną, w której przeprowadzisz zaawansowaną diagnozę ADHD.
Cechy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej, które utrudniają pracę
Warto zastanowić się, które z cech ADHD w największym stopniu wpływają na występowanie trudności u osób z ADHD w miejscu pracy. Na pewno na takiej liście muszą znaleźć się następujące cechy:
- Nieuwaga: każdy pracownik z ADHD zna z własnego doświadczenia sytuacje, w których o czymś zapomniał, czegoś nie zauważył, a co wiązało się z późniejszymi konsekwencjami. Takie problemy są często spowodowane przez nieuwagę wynikającą z ADHD i w zasadzie są one nieodłączną cechą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
- Impulsywność: wielu dorosłych z ADHD podejmuje decyzje bez głębszego zastanowienia, a ich efekt może mieć czasem daleki od oczekiwanego rezultat. Również impulsywność przejawia się w jednoczesnym wykonywaniu kilku zadań. To także negatywnie odbija się na zdrowiu jakości pracy i samopoczuciu danej osoby.
- Nadpobudliwość: osoby, które mierzą się z ADHD, mogą w pracy wykonywać niepotrzebne ruchy takie jak stukanie palcami, długopisem lub też mogą wykazywać się gadulstwem. Takie postawy negatywnie wpływają na pracę, gdy odbywa się ona w towarzystwie innych osób. To z kolei może skutkować pogorszeniem relacji z innymi pracownikami.
- Ograniczenia funkcji wykonawczych: funkcje wykonawczy to zespół procesów poznawczych, które zachodzą w mózgu, odnoszących się one do planowania, priorytetyzowania i wykonywania zadań. Funkcje wykonawcze są odpowiedzialne za kontrolę i autoregulację zachowań osoby. U człowieka z ADHD są one gorzej rozwinięte, co często rzutuje na słabsze efekty w pracy.
- Zaburzenia regulacji emocjonalnej: kolejną cechą Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej są trudności w regulacji emocjonalnej. Osoby z ADHD często nie potrafią przyjmować krytyki, doświadczają częstych huśtawek emocjonalnych, a także odczuwają w sposób intensywny negatywne emocje. To wszystko rzutuje na ich kondycję w miejscu pracy.
Znając wszelkie cechy, które utrudniają efektywne realizowanie obowiązków w pracy, możemy przejść do listy zawodów, w których wielu ADHD-owców z powodzeniem rozwija swoje kariery.
Może Cię zainteresować: Jak się skupić przy ADHD?
Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca
Lista 7 zawodów dla osób z ADHD
Dorośli z ADHD często cechują się wysokim poziomem energii, kreatywnością i skłonnością do poszukiwania różnorodności. To właśnie te cechy w dużym stopniu sprawiają, że ADHD-owcy potrzebują zajęcia, które będzie zgodne z ich osobowością i charakterem. Oto lista naszych propozycji.
Nauczyciel
Praca nauczyciela to zajęcie, w którym jest przestrzeń na ruch. W końcu taka osoba przeważnie wyjaśnia wiedzę na stojąco, często podchodzi do ławek uczniów i praktycznie ciągle pozostaje w interakcji z uczniami.
Z drugiej strony cała papierkowa robota związana ze sprawdzaniem klasówek, czy też wypełnianiem dzienników może być wyzwaniem dla osoby neuroatypowej. Również głośna atmosfera panująca w klasie i ogólne natężenie bodźców może być dużym obciążeniem dla osoby z ADHD.
Szef kuchni
Przyjmując, że nadpobudliwość jest jedną z najbardziej typowych cech ADHD, można założyć, że branża gastronomiczna daje dużą przestrzeń do radzenia sobie z hiperaktywnością. Na kuchni dzieje się dużo — sytuacja wymaga szybkiego podejmowania decyzji. Tak więc osoba z ADHD, która wyćwiczy odpowiednio funkcje wykonawcze, może tu być naprawdę świetnym pracownikiem. Praca w kuchni to też rodzaj aktywności fizycznej, co doskonale wpływa na codzienne funkcjonowanie osób z ADHD.
Niestety ta praca może być też poważną trudnością dla kogoś z ADHD. Zdarza się, że praca pod presją czasu jest dużym utrudnieniem. A to przekłada się na wydajność danej osoby. Sporym utrudnieniem może być też konieczność dobrej organizacji obowiązków. Jeśli chcesz myśleć o pracy w gastronomii, musisz koniecznie zainteresować się treningiem funkcji wykonawczych.
Przedstawiciel handlowy
Kontakt z ludźmi, duża dynamika pracy i niemal ciągłe pozostawanie w ruchu — te cechy charakteryzują zawód przedstawiciela handlowego. Zajęcie to świetnie sprzyja budowaniu dużego zaangażowania związanego z chęcią osiągania celów. Z tego powodu może to być dobry wybór zawodowy dla ADHD-owców.
Presja czasu i konieczność dobrego planowania mogą utrudniać realizacje zadań na stanowisku pracy w tym zawodzie. Dodatkowo stres i ewentualny brak wyników mogą negatywnie wpływać na motywację w pracy osoby z ADHD. To w dalszej perspektywie może prowadzić do wypalenia zawodowego.
Branża kreatywna
Praca kreatywna to dla wielu. ADHD-owców wymarzone zajęcie. Mają tutaj dużą przestrzeń do pracy ze swoją bujną wyobraźnią. Wszelkiego rodzaju zajęcia wymagające kreatywności to świetny wybór z jeszcze jednego powodu — ADHD ma to do siebie, że osoby z tym zaburzeniem często szukają ścieżek poza schematami i jednym słowem są kreatywne. Wiele osób twierdzi, że zawody takie jak copywriter, scenarzysta, czy malarz to profesje wymarzone dla ADHD-owców.
Sektor kreatywny ma też swoje pułapki — wiąże się często z nienormowanym czasem pracy. A to oznacza, że ADHD-owiec może się często rozpraszać i rozpraszać uwagę na działaniach niezwiązanych z pracą. Ta sama cecha branży kreatywnej sprawia, że osoba z ADHD może napotykać na problem z zarządzaniem czasem.
Dziennikarz
Zawód dziennikarza to zajęcie, które w wielu przypadkach zapewnia ogromną dynamikę — są to idealne warunki dla mózgu z ADHD. To zajęcie też wymaga dużej kreatywności. W końcu dziennikarz musi wymyślać chwytliwe nagłówki, opracowywać kreatywne pytania itd. Poza tym w zawodzie dziennikarza bardzo szybko można wykonać zadanie i zaznaczyć je jako zrealizowane. Mózg ADHD lubi tego typu zajęcia.
Jak większość profesji z listy dziennikarstwo także ma swoje wady w przypadku ADHD. Często zajęcie to wymaga dużej dokładności i przywiązywania dużej uwagi do szczegółów — zwłaszcza w warstwie językowej. Mało tego, praca tutaj także odbywa się pod dużą presją czasu. Osoby neurotypowe mogą postrzegać to jako duże wyzwanie.
Trener personalny
Bycie trenerem personalnym to możliwość częstego kontaktu z nowymi osobami. Co ważne, zawód ten pozwala na bieżąco obserwować efekty pracy — w końcu klienci stale pracują nad swoją sylwetką. Pokazywanie ćwiczeń to także motywacja do wykonywania aktywności fizycznej.
Zawód ten może mieć też pewne wady dla osób z ADHD. Może bowiem wiązać się z brakiem płynności finansowej (trzeba samemu pozyskiwać klientów). Również trudne może być ciągłe planowanie zajęć i dużą presją na efekty.
Sportowiec
Zawodowy sport to zajęcie zarezerwowane dla wąskiej grupy osób. Pomijając ograniczony dostęp do profesjonalnego sportu, zajęcie to jest wręcz wymarzone dla ADHD-owców. Sport pozwala rozładować napięcie, dać upust nagromadzonej energii, jak również pracować w trybie hyperfocusu (w dalszej części tekstu wyjaśnimy, co to jest).
Istotna informacja:
Pamiętaj, że nawet osoby z ADHD znacznie różnią się między sobą. Tak jak osoby neurotypowe mają swoje pasje, talenty i indywidualne predyspozycje. Oznacza to, że u każdej osoby inne zajęcie może być źródłem największej satysfakcji.
Diagnoza ADHD online
Rezerwuje wizytę
WybieramHyperskupienie — istotna cecha ADHD, która może mieć znaczenie podczas wyboru zawodu
Mówi się, że zdolność do wytężonej pracy w dużym skupieniu jest supermocą osób z ADHD. Zjawisko to jest określane jako hyperfocus. Osoby z ADHD w pracy mogą wykorzystać hiperskupienie, by poprawić swoją wydajność. Oczywiście szukając zajęcia dla siebie, trzeba się zastanowić, czy dany zawód daje przestrzeń do pracy w trybie hyperfocusu.
Warto więc zastanowić się, czy w danej pracy będzie przestrzeń, aby wykorzystać swoją zdolność do przechodzenia w stan hiperskupienia. Jeśli tak, to istnieje spora szansa, że ta cecha przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu zawodowego.
Praca dla osoby z ADHD (podsumowanie tematu)
Mamy nadzieję, że pokazaliśmy Ci perspektywy, jakie stoją przed osobami z ADHD w kontekście pracy zawodowej. Pamiętaj, że osoby cierpiące na to zaburzenie mogą z powodzeniem realizować się w pracy i budować udane kariery. Ważne jest znalezienie odpowiedniego zajęcia.
Źródła:
Przeczytaj też nasze inne artykuły
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne? 5 sposobów na dobre życie
Zdrowie psychiczne to podstawa naszego codziennego funkcjonowania. To ono decyduje o tym, jak radzimy sobie ze stresem, budujemy relacje i podejmujemy decyzje. W świecie pełnym
Leczenie ADHD bez leków – czy to jest możliwe?
Leki to podstawowe narzędzie w leczenie ADHD. U wielu, jeśli nie u większości osób, świetnie sprawdzają wspierają koncentrację i ograniczają objawy związane z impulsywnością. Jest
Czy to już depresja? Przyczyny, objawy i leczenie
Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, dotykające miliony ludzi każdego roku. Nie jest to jednak tylko „zły dzień” czy chwilowy smutek –
Czy terapia online jest dla mnie? Sprawdź, czy to odpowiednia forma pomocy
W dzisiejszych czasach terapia online staje się coraz bardziej popularna. Dla wielu osób jest to wygodna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych sesji w gabinecie. Jednak
Ile trwa psychoterapia? Omawiamy czynniki wpływające na długość
Psychoterapia to proces. Podczas sesji nie dzieją się cuda, a każda zmiana jest efektem wypracowanych zmian zachowań i postrzegania siebie przez pacjenta. Jeśli planujesz rozpoczęcie
Praca dla osoby z ADHD – prezentujemy listę 7 pomysłów
ADHD to specyficzna lista cech, które w niektórych zawodach mogą być pewnym utrudnieniem. Z drugiej strony jest pewna grupa profesji, w których te cechy mogą
Ten post ma jeden komentarz
Zdecydowanie artykuły takie jak ten pomogą osobom z ADHD w codziennym funkcjonowaniu!!!