ADHD a ADD

ADHD a ADD – czy to odrębne zaburzenia o podobnych objawach?

ADHD i ADD — obie nazwy brzmią bardzo podobnie i obie dotyczą zaburzeń związanych z koncentracją uwagi. A właściwie, chcąc mówić bardziej precyzyjnie, dotyczą tego samego zaburzenia, ale jego różnych oblicz. Jeśli niejasna jest dla Ciebie różnica między ADHD i ADD, w poniższym artykule znajdziesz dokładne wyjaśnienie zależności między dwoma hasłami. 

ADHD i ADD — skąd się wzięły oba pojęcia?

Objawy wchodzące w skład zaburzenia, które powszechnie dziś nazywamy ADHD były już przez specjalistów  zgłaszane w XIX wieku. Oczywiście terminologia określająca tego typu cechy charakteru była dość swobodna — przeważnie dzieci z objawami sugerującymi ADHD były określane mianem nerwowych lub niesfornych. 

Duży przełom nastąpił w latach 80 dwudziestego wieku. Wtedy oficjalne zostało wprowadzone do terminologii naukowej określenie ADD — attention deficit disorder. Uznawało się, że ADD ma dwie postaci — tę, w której występuje nadpobudliwość i tę bez tych cech. 

Z czasem jednak coraz częściej termin ADD zaczął ustępować miejsca nazwie ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Badacze uznali, że objawy z grupy nadpobudliwości są jedną ze składowych szerszego zaburzenia. Tym samym od 1987 roku termin ADHD stał się zbiorczym określeniem zaburzenia obejmującego szerszą grupę objawów. Przy czym należy zauważyć, że ADHD nie było opisywanie w sposób jednoznaczny. Zamiast tego wyróżniono 3 typy tego zaburzenia:

  • z deficytem uwag,
  • z przewagą nadruchliwości i nadpobudliwości,
  • mieszany. 

W przypadku ostatniego typu występują objawy z pierwszych dwóch grup.

Chcesz lepiej poznać charakterystykę tego zaburzenia? Sprawdź ten artykuł: ADHD – co to jest?

Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca

Czy stosowanie terminu ADD jest błędem?

Na podstawie powyższego wyjaśnienia można stwierdzić, że używanie określenia ADD w XXI wieku jest nieuzasadnione — albo wręcz po prostu błędne. W końcu zaburzenie to zostało uznane jako jeden z podtypów ADHD. Tym samym termin ADD przestał mieć rację bytu. 

Wobec powyższego uważamy, że poprawniejszą formą jest określenie ADHD z przewagą zaburzeń uwagi niż sięganie po już nieco nieaktualny termin ADD. 

Charakterystyka ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji uwagi

Wiemy już, że stosowanie skrótu ADD nie jest do końca zgodne z obecnym nazewnictwem naukowym. Warto jednak lepiej poznać specyfikę objawów, które są określane mianem tego skrótu. Zarówno u dzieci z ADHD, jak i osób dorosłych występują przeważnie następujące objawy:

  • Trudność w utrzymaniu uwagi przez dłuższy czas — łatwe rozpraszanie się;
  • Problemy z organizacją czasu i obowiązków;
  • Zapominanie o codziennych sprawach — zarówno zawodowych, jak i prywatnych;
  • Skłonność do unikania zadań, które wiadomo, że będą wymagać wytężonej koncentracji przez dłuższy czas;
  • Częste gubienie rzeczy;
  • Poczucie nieobecności — również w trakcie rozmowy z innymi;

Podejrzewasz u siebie to zaburzenie? Wykonaj diagnozę ADHD online

Dorośli z ADHD (objawy przypominające ADD)

Objawy związane z nadpobudliwością i impulsywnością często ewoluują w wieku dorosłym. To sprawia, że w pewnym uproszczeniu można mówić o objawach ADD u dorosłych — często symptomy związane z nadmiarem ruchliwości są internalizowane: to z kolei sprawia, że na pierwszy plan wysuwają się te symptomy, które dotyczą koncentracji i uwagi. 

ADHD a ADD – czy to odrębne zaburzenia o podobnych objawach? (podsumowanie)

Juz wiesz, że właściwszym podejściem jest stosowanie określenia ADHD z przewagą zaburzeń koncentracji. Natomiast termin ADD jest nieco archaiczny i już raczej nieużywany dzisiaj. Pamiętaj, że jeśli spotkasz się gdzieś z określeniem ADD, to traktuje je jako odmianę ADHD. 

Wybierz swojego specjalistę

Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Ten post ma jeden komentarz

  1. Rafal

    to nie rozumiem, dlaczego kiedyś była adhd i add a nie od razu adhd? ktoś mi to wytłumaczy?

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.