ADHD a kawa i kofeina

ADHD a kofeina – czy kawa to dobry pomysł przy tym zaburzeniu?

Kawa to napój, który większości z nas kojarzy się z pobudzeniem. Często osoby z ADHD zastanawiają się, czy taki dodatkowy pobudzacz nie wyrządzi przypadkiem u nich więcej szkody niż pożytku. Okazuje się, że wcale tak nie musi być. W poniższym artykule przedstawiamy fakty na temat związku kofeiny z objawami ADHD.

Jak kofeina wpływa na mózg i cały organizm człowieka?

Zanim przejdziemy do meritum tego artykułu, zastanówmy się w ogólnym kształcie, jak kawa i zawarta w niej kofeina oddziałuje na nasz organizm. W poniższej ocenie skupimy się przede wszystkim na wpływie kawy na układ nerwowy i mózg człowieka. 

Według badań:

  • Regularne spożywanie kawy może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera. 
  • Kawa poprawia przepływ krwi w organizmie. To z kolei skutkuje lepszą koncentracją i ogólną poprawą procesów myślowych — dzieje się to za sprawą wzrostu produkcji dopaminy i noradrenaliny w mózgu. 
  • Konsumpcja kawy korzystnie wpływa na zdolność zapamiętywania.

Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że na każdą osobę kawa działa nieco inaczej — eksperci są jednak zgodni, że nadmiar kofeiny  może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych w postaci niepokoju, nerwowości, przyspieszonej akcji serca, bólu brzucha, głowy, czy też bezsenności. 

Jeszcze inny wpływ kofeina może wywierać na osoby z ADHD. I tutaj efekty mogą być dla wielu osób nieco zaskakujące. 

Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca

Badania na temat wpływu kofeiny na organizm osób z ADHD

Część osób, która z różnych powodów nie decyduje się na przyjmowanie leków na ADHD, szukając alternatyw, trafia na materiały badające związek między kawą a objawami ADHD. Aby móc rozmawiać o tej relacji, należy sięgnąć do badań, które koncentrują się na tym związku. Niestety często ich wyniki nie są jednoznaczne. Warto jednak przyjrzeć się pewnym spostrzeżeniom. 

Badanie przeprowadzone na żołnierzach z ADHD

Obiecujące wyniki daje badanie przeprowadzone w amerykańskim wojsku na żołnierzach będących pacjentami z ADHD. Było ono przeprowadzane w 2020 roku i pokazało pozytywny wpływ suplementacji tabletek z kofeiną na poprawę koncentracji, wykonywaniem zadań w ustalonym czasie. 

Herbata jako korzystne źródło kofeiny dla osób z ADHD

W 2011 roku było przeprowadzane badanie, które miało zbadać wpływ zawartej w herbacie kofeiny na objawy osób z ADHD. 

Powyższe badanie podkreślało także większe korzyści płynące ze spożywania herbaty w stosunku do kawy z uwagi na obecność dwóch, nieco mniej popularnych, substancji — teofiliny i teobrominy. Obie także wykazują działanie pobudzające, co przekłada się na większą zdolność do koncentracji. 

Podawanie kofeiny dzieciom z ADHD – czy to rozsądne?

Dzieci mogą wykazywać większą podatność na uzależnienie od kofeiny — to jeden z istotnych powodów, który jest wysuwany przeciwko leczeniu ADHD u dzieci z wykorzystaniem kofeiny. Również u dzieci może występować większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych spożycia kofeiny. Nawet jeśli by się okazało, że kofeina działa korzystnie na organizm młodych osób w kontekście ADHD, to jej negatywne oddziaływanie na pozostałe obszary stanowi przeciwskazanie do jej podawania. 

ADHD a kofeina (podsumowanie zagadnienia)

Jak widzisz, niektóre osoby cierpiące na ADHD zgłaszają złagodzenie objawów pod wpływem kofeiny. Nie jest to jednak reguła, którą można zastosować u wszystkich. Niektóre osoby odczuwają wręcz pogorszenie funkcjonowania. Warto więc sprawdzić samodzielnie, czy kofeina zmniejsza intensywność objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej. 

Źródła:

  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32580456/ 
  • https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987710003531 
  • https://www.webmd.com/add-adhd/adhd-caffeine

 

Wybierz swojego specjalistę

Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.