Anoreksja - leczenie online, terapia | Psychoterapia anoreksji online

Serdecznie zapraszamy do specjalistycznej poradni psychologicznej, w której pomagamy osobom borykającym się z trudnościami, takimi jak między innymi anoreksja. Leczenie tej choroby wymaga wysokich kwalifikacji z dziedziny psychodietetyki oraz psychiatrii. Na szczęście specjalizujemy się zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu zaburzeń odżywiania, więc mamy ogromne doświadczenie w identyfikacji nawet najbardziej subtelnych objawów. Jeżeli więc potrzebna jest Ci pomoc w leczeniu anoreksji, koniecznie skontaktuj się z nami. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat tego zaburzenia, także do skorzystania z naszej oferty.

Leczenie anoreksji — czym jest to zaburzenie?

Aby omówić, jak wygląda leczenie anoreksji, konieczne jest określenie, czym jest wspomniane schorzenie. Anoreksja nazywana inaczej jadłowstrętem psychicznym to poważne zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się intensywną niechęcią do jedzenia. Sama nazwa pochodzi od greckich słów „an” (brak) oraz „orexis” (apetyt). Trzeba zaznaczyć, że osoby, którym potrzebna jest terapia anoreksji, faktycznie odczuwają głód, jednak starają się go ignorować lub tłumić. Psychoterapia anoreksji to usługa, z której częściej korzystają kobiety niż mężczyźni. U kobiet schorzenie rozwija się zwykle w okresie dojrzewania. Najczęściej dzieje się to między czternastym a osiemnastym rokiem życia.

Leczenie anoreksji — rodzaje schorzenia

Psychoterapia anoreksji przydaje się w przypadkach, gdy specjaliści mają do czynienia z jednym z dwóch typów tego schorzenia. Chodzi tutaj o typ restrykcyjny oraz typ bulimiczny. Typ restrykcyjny oznacza, że osoba, której potrzebne jest leczenie anoreksji, intensywnie ogranicza ilość oraz kaloryczność pokarmów. Często dochodzi również do głodzenia się. Taki pacjent może również stosować środki przeczyszczające oraz prowokować wymioty i wykonywać wyczerpujące ćwiczenia, które mają na celu spalenie tkanki tłuszczowej.

Jaka jeszcze może być anoreksja? Terapia jest potrzebna także wtedy, gdy mowa jest o typie bulimicznym. W tym przypadku schorzenie charakteryzuje się cyklami ograniczania jedzenia przeplatane z epizodami żarłoczności. Te ostatnie chora osoba próbuje zniwelować poprzez stosowanie środków przeczyszczających oraz moczopędnych, a także poprzez prowokowanie wymiotów. 

Bez względu na to, jaka to anoreksja, leczenie w domu jest możliwe tylko z wykorzystaniem wsparcia online. Specjaliści tacy, jak między innymi psychodietetyk online oraz dietetyk kliniczny online są bowiem równie skuteczni przez internet, jak w trakcie stacjonarnych wizyt. Leczenie zaburzenia odżywiania w każdym przypadku wymagają jednak zaangażowania nie tylko specjalistów, ale również osoby chorej i jej najbliższego otoczenia. W tym przypadku nie ma również znaczenia, czy dolegliwością jest bulimia, czy anoreksja.

Anoreksja leczenie w domu — przyczyny anoreksji

Chcesz wiedzieć, dlaczego jest Ci potrzebny terapeuta? Anoreksja to oczywiście bezpośredni powód, dla którego musisz skorzystać ze wsparcia. Czas jednak wspomnieć także o przyczynach tego zaburzenia. Wymienić można w tym przypadku podłoże psychologiczne, czynniki biologiczne oraz czynniki kulturowe i społeczne. Ważną rolę odgrywają także promowane wzorce „idealnej sylwetki”, która znacząco odbiega od rzeczywistości oraz presja rówieśnicza.

Terapeuta anoreksja — jak rozpoznać problem?

Po czym poznać, że Twoim problemem jest anoreksja? Leczenie trzeba wdrożyć w sytuacji, gdy zauważysz objawy takie jak:

  • znaczące ograniczanie sobie jedzenia,
  • intensywne i wyczerpujące ćwiczenia fizyczne nawet bezpośrednio po posiłkach, 
  • nadużywanie leków moczopędnych,
  • nieprawidłowe postrzeganie własnego ciała,
  • paniczny lęk przed przybieraniem na wadze,
  • izolowanie się od rodziny i przyjaciół oraz unikanie spotkań.

W takich przypadkach konieczny jest psycholog. Anoreksja może bowiem stopniowo wkradać się do życia Twojej bliskiej osoby. 

Jeżeli ma objąć Cię psychoterapia, anoreksja musi zostać odpowiednio zdiagnozowana. Według klasyfikacji ICD 10 diagnoza opiera się na kryteriach, takich jak:

  • znaczne zmniejszenie masy ciała,
  • zachowania mające na celu zmniejszenie masy ciała,
  • zaburzony obraz własnego wyglądu oraz paniczny strach przed przybraniem na wadze,
  • zaburzenia hormonalne. 

W takich przypadkach z całą pewnością jest Ci potrzebna psychoterapia zaburzenia.

Jak wygląda leczenie anoreksji?

W niektórych przypadkach potrzebna będzie Ci psychoterapia. Anoreksja może bowiem zniszczyć stan Twojego zdrowia psychicznego oraz fizycznego. W sytuacji zatem, gdy Twoim problemem jest anoreksja, pomoc online mogą zaoferować Ci specjaliści tacy jak psychodietetyk oraz dietetyk kliniczny. Ich specjalizacją jest bowiem właśnie anoreksja. Jak leczyć to zaburzenie? 

Nie ma metod farmakologicznych stricte przeznaczonych do tego zaburzenia. Z powodzeniem wykorzystuje się jednak w farmakoterapii leki przeciwdepresyjne, które mają na celu poprawienie stanu psychicznego chorej osoby. Anorektycy bardzo często przejawiają bowiem objawy depresji. Ponadto kluczowa jest odpowiednio prowadzona psychoterapia. W sytuacji, gdy doskwiera Ci anoreksja, psycholog oraz psychoterapeuta to absolutnie najważniejsze osoby. Ważną rolę odgrywa także wsparcie Twoich bliskich.

Pomoc w leczeniu anoreksji — dlaczego nasza oferta?

Zauważyłeś, że Twoją bliską osobę dotknęła anoreksja? Gdzie szukać pomocy dla niej? Tylko w Psycholognwecie.pl. Pamiętaj, że to, ile kosztuje leczenie anoreksji w naszej poradni, nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Mamy bowiem stosunkowo atrakcyjny cennik. Wszyscy zatrudnieni u nas eksperci są doświadczeni w leczeniu opisywanego problemu. Jeżeli więc problemem jest anoreksja, pomoc online jest w pełni skuteczna. 

Spore znaczenie dla naszych pacjentów ma także indywidualne podejście każdego z ekspertów. W trakcie wizyt internetowych opracowywane są spersonalizowane plany terapii. Tym samym nasi eksperci biorą pod uwagę cechy charakteru pacjentów, a także ich indywidualne życiowe sytuacje. 

Wizyty przez internet zawsze odbywają się z zachowaniem pełnej poufności. Dodatkowo towarzyszy im przyjazna atmosfera, dzięki której pacjentom znacznie łatwiej jest się otworzyć. Jeżeli więc zależy Ci na odzyskaniu prawidłowego podejścia do żywienia, koniecznie skorzystaj właśnie z naszej oferty. 

Spore znaczenie dla osób, które zmagają się z zaburzeniami odżywiania, ma także doskonały kontakt z naszymi specjalistami. W związku z tym w sytuacji, gdybyś miał jakiekolwiek pytania dotyczące naszych usług lub pojawiłyby się pewne wątpliwości, skonsultuj się z nami. Udzielimy Ci wtedy szczegółowych informacji. Serdecznie zapraszamy zatem zarówno do kontaktu, jak i do rejestrowania wizyt online.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Paulina Kuczab - Dietetyk kliniczny/Psychodietetyk
Dietetyk kliniczny/ psychodietetyk
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc