Ataki paniki psychoterapia i leczenie
Psycholog/ psychoterapeuta
Psychoterapeuta
Psycholog/
psychoterapeuta
Psycholog/ psychoterapeuta
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta/ Terapeuta Par
Atak paniki to nagły i intensywny epizod lęku, charakteryzujący się szeregiem objawów fizycznych i psychicznych. Fizycznie, osoba może doświadczać przyspieszonego bicia serca, duszności, drżenia ciała, nadmiernego pocenia się, zawrotów głowy, bólu w klatce piersiowej i nudności. Psychicznie, pojawia się intensywny strach, obawa przed utratą kontroli lub śmiercią, poczucie oderwania od rzeczywistości i dezorientacja. Atak zazwyczaj osiąga szczyt w ciągu kilku minut i może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, będąc często opisywanym jako jedno z najbardziej przerażających doświadczeń.
Jak dochodzi do powstawania ataku paniki?
W przypadku każdego pacjenta mechanizm stojący za występowaniem ataków paniki może wyglądać nieco inaczej — podłoże tego zaburzenia jest tutaj złożone. Najczęściej wskazuje się następujące czynniki stojące za atakami:
- Czynniki genetyczne: skłonność do ataków paniki może być dziedziczona, co zwiększa ryzyko ich wystąpienia u osób z rodzinną historią zaburzeń lękowych.
- Czynniki biologiczne: Nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych obszarów mózgu, takich jak ciało migdałowate, może prowadzić do nadprodukcji substancji chemicznych wywołujących objawy fizyczne.
- Czynniki psychologiczne: Neurotyczność, nadwrażliwość na bodźce lękowe oraz błędne interpretowanie reakcji organizmu mogą przyczyniać się do powstawania ataków paniki.
- Czynniki środowiskowe: przewlekły stres, traumatyczne przeżycia, nagłe zmiany w życiu lub przedłużające się zmęczenie mogą być czynnikami wyzwalającymi.
- Choroby współistniejące: Niektóre zaburzenia psychiczne (np. zaburzenia lękowe uogólnione, depresja) oraz choroby somatyczne (np. nadczynność tarczycy, hipoglikemia) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia ataków paniki.
Jak samemu rozpoznać ataki paniki?
Samodzielne rozpoznanie ataku paniki może być trudne, zwłaszcza jeśli doświadczasz go po raz pierwszy. Może on przypominać inne poważne stany, takie jak zawał serca czy problemy neurologiczne. Jednak istnieją pewne charakterystyczne objawy, które mogą pomóc Ci ocenić, czy masz do czynienia z atakiem paniki.
Zanim podejmie się leczenie w postaci sesji z terapeutą lub farmakoterapii, najpierw warto nauczyć się rozpoznawać symptomy ataku paniki. Te nie zawsze są oczywiste. Poniżej prezentujemy listę objawów, które towarzyszą atakom paniki:
Fizyczne objawy
Warto wiedzieć, że często atak paniki przyjmuje postać fizycznych objawów — niekiedy mylnie sugerujących problem o podłożu somatycznym. Tutaj zaliczyć należy:
- kołatanie serca i przyspieszone tętno,
- duszności, uczucie dławienia,
- drżenie rąk, a niekiedy całego ciała,
- zawroty głowy, uczucie omdlenia,
- nieuzasadniony strach przed śmiercią.
Do psychicznych objawów ataków paniki należą:
- uczucie zbliżającej się katastrofy,
- lęk przed śmiercią lub utratą kontroli,
- derealizacja (wrażenie, że otoczenie jest nierealne),
- depersonalizacja (uczucie oderwania od własnego ciała).
Każdy z powyższych objawów skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia możliwie wcześniej — dzięki niemu pojawi się perspektywa powrotu do pełnego funkcjonowania bez tych wszystkich niedogodności.
Terapia ataków paniki — dlaczego nasza oferta?
Psychoterapia w leczeniu ataków paniki
Psychoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu ataków paniki. Najskuteczniejszą i najlepiej udokumentowaną naukowo metodą jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT).
Psychoedukacja
Ważnym narzędziem, którym operuje psychoterapia jest nauka rozpoznawania sytuacji, w których dochodzi do powstawania ataku paniki. Pacjent próbuje zrozumieć mechanizmy, które stoją za atakami paniki.
Podczas terapii pacjent uczy się identyfikować i modyfikować negatywne wzorce myślowe, które zwiększają poziom lęku i wywołują ataki paniki.
Techniki behawioralne
Techniki behawioralne w terapii ataków paniki obejmują kontrolowaną ekspozycję na sytuacje lękowe, co pomaga pacjentom stopniowo oswajać się z obawami. Trening oddechowy i techniki relaksacyjne uczą regulacji fizjologicznych reakcji na stres. Eksperymenty behawioralne pozwalają pacjentom testować i modyfikować błędne przekonania dotyczące lęku. Te metody, stosowane systematycznie, pomagają w redukcji objawów i budowaniu pewności siebie w radzeniu sobie z atakami paniki.
Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę
Atak paniki a zaburzenia lękowe
Według klasyfikacji DSM-5 ataki paniki stanowią jedno z zaburzeń wchodzących w skład węższego terminu określanego mianem zaburzeń lękowych. Najogólniej tłumacząc, można powiedzieć, że stany lękowe powstają w efekcie występowania lęku o dużym nasileniu. Gdy chodzi o bodźce wywołujące panikę są to czynniki związane ze strachem — w ich przypadku czegoś się boimy.
Istotną cechą stanów lękowych jest narastający lęk — najczęściej łatwiej uchwycić ten rodzaj uczucia. Przeważnie taki stan trwa około 30 minut. W przypadku ataku paniki pojawia się on w sposób niespodziewany, nagle. Mogą one powstawać jako objaw fobii. Dana osoba czegoś się boi i kontakt z bodźcem wywołującym strach prowadzi do wystąpienia ataku paniki. Przykładem tego typu sytuacji może być strach przed pająkami nazywany często arachnofobią.
Kolejną istotną cechą ataku paniki jest fakt, że mogą one powstawać niezależnie od naszego nastroju — nawet w chwili, gdy nie czujemy zmartwień, a wręcz mamy dobry humor.