Terapia Gestalt online, psychoterapia Gestalt

Jeżeli zmagasz się z trudnościami w relacjach bądź też poszukujesz głębszego sensu w swoim życiu, musisz dowiedzieć się, czym jest terapia Gestalt. Wspomniane podejście pozwoli Ci doświadczyć siebie w głębokiej i autentycznej relacji. Jeżeli zatem chcesz odkryć swoje prawdziwe JA i jednocześnie odzyskać siłę do samoregulacji oraz skoncentrować się na doświadczeniu „tu i teraz”, doskonale trafiłeś. Niezależnie od tego, jaki jest Twój problem, psychoterapia Gestalt pomaga Ci zrozumieć siebie oraz swoje potrzeby na całkowicie nowym poziomie. Tym bardziej jeśli skorzystasz z oferty sprawdzonej poradni. U nas zatrudnieni są wyłącznie certyfikowani oraz doświadczeni psychoterapeuci. W związku z tym masz gwarancję, że zaczniesz bardziej cieszyć się swoim życiem.

Czym jest terapia Gestalt?

Gestalt — psychoterapia to część psychologii humanistycznej, która koncentruje się na rozwijaniu samoświadomości oraz zdolności do samorealizacji. Jest to kluczem do uzyskania zdrowia psychicznego. Wspomniane podejście postrzega ludzi jako aktywne jednostki, które naturalnie dążą do swobodnego rozwoju i które stale oddziałują ze swoim otoczeniem.

Nurt Gestalt zakłada, że zaburzenia psychiczne wynikają z zakłócenia dynamicznej wymiany między osobą oraz jej otoczeniem. Wspomniane zakłócenie może wynikać z tak zwanej introjekcji. Introjekcja natomiast to włączanie do swojego sposobu myślenia elementów z otoczenia, takich jak cudze poglądy oraz przekonania. Inny natomiast mechanizm, czyli projekcja, polega na przypisywaniu innym nieakceptowalnych własnych cech. Ze wspomnianych mechanizmów wynika właśnie zakłócenie dynamicznej wymiany między osobą oraz jej otoczeniem.

Gestalt — terapia ma na celu poszerzenie samoświadomości oraz rozwijanie osobowości, a także dotarcie do autentycznego „ja” oraz przywrócenie poczucia odpowiedzialności za własne życie. Opisywane podejście psychoterapeutyczne polega na aktywizowaniu własnych emocji, a także myśli i doznań oraz doświadczaniu siebie i dokonywaniu samoobserwacji. Podejście Gestalt jest unikalne właśnie ze względu na nacisk na „tu i teraz”. Skupia się ono zatem na teraźniejszości i jednocześnie szuka zrozumienia, jak przeszłe doświadczenia wpływają na obecne funkcjonowanie. W żadnym wypadku nie koncentruje się jednak na badaniu oraz analizowaniu przyczyn. Z tego powodu w trakcie psychoterapii pacjent nie opowiada o przeszłych wydarzeniach, tylko odtwarza je poprzez psychodramę oraz pantomimę. Za sprawą tego rozwiązania możliwe jest doświadczenie przeszłości w teraźniejszym kontekście, co sprawia, że możliwe jest dokonanie zmiany oraz rozwoju.

Jak pracuje terapeuta Gestalt?

Wiesz już, czym jest nurt Gestalt. Na czym polega jednak praca specjalisty? Terapeuta Gestalt opiera swoją pracę na dialogu egzystencjalnym z pacjentem, skupiając się jednocześnie na teraźniejszości oraz podkreślając znaczenie pełnej świadomości. Specjalista jest zainteresowany tym, w jaki sposób przeszłe zdarzenia wpływają na obecne zachowania oraz doświadczenia pacjenta. Widzi go jako całość i próbuje jednocześnie zrozumieć jego emocje, a także zachowania. 

Zasady Gestalt wymagają tego, aby prowadzący terapię pomógł pacjentowi zidentyfikować oraz nazwać swoje emocje, a także doświadczenia psychiczne. Terapeuta zachęca wtedy pacjentów do podejmowania decyzji oraz prowadzenia świadomego dialogu egzystencjalnego. Kluczowe jest w tym przypadku uwzględnienie powtarzających się wzorców w życiu oraz opowieściach pacjenta.

Psychoterapeuta Gestalt pracuje opierając się na kilku kluczowych założenia. Po pierwsze, człowiek jest postrzegany jako mechanizm, który składa się z wielu elementów, które nie działają niezależnie, tylko są ze sobą powiązane. Jakiekolwiek „niedomknięte sytuacje” mogą zatem prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Po drugie, nurt psychoterapii Gestalt zakłada, że organizm ludzki naturalnie dąży do równowagi oraz samoregulacji. W związku z tym wszelkie problemy oraz niedoskonałości mogą zakłócić efektywność tego wewnętrznego procesu i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Nie tylko psychicznych, ale również fizycznych. Psychoterapeuta, wykonując swoją pracę, patrzy zatem na człowieka holistycznie. Doskonale zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że pozornie niezwiązane elementy funkcjonowania mogą mieć na siebie ogromny wpływ. Poprzez psychodramę możliwe jest między innymi wypracowanie nowych nawyków i reakcji na konkretne sytuacje.

Terapia Gestalt - wady i zalety

Metoda Gestalt jak każda inna forma psychoterapii ma swoje mocne oraz słabe obszary. Niektóre z nich mogą nie być adekwatne do specyficznych potrzeb pacjentów oraz ich możliwości. Do zdecydowanych zalet tego nurtu psychoterapii zaliczyć można:

  • efektywność w pomocy dla osób, które cierpią na stany niepokoju, poczucie niskiej wartości, a także ze względu na brak akceptacji ze strony innych osób,
  • skuteczność w rozwijaniu wewnętrznego potencjału,
  • skupienie na teraźniejszości, co pozwala na dokładne rozpoznanie oraz zrozumienie obecnych emocji i doświadczeń,
  • promowanie samoregulacji, a także równowagi psychicznej, co prowadzi do trwałej zmiany i poprawy funkcjonowania pacjentów.

Wady terapii Gestalt to natomiast:

  • niedopasowanie nurtu do osób, które zmagają się z objawami psychotycznymi bądź też z ciężkimi epizodami depresji,
  • niedopasowanie do osób, które wolą podejścia bardziej strukturalne i skoncentrowane na problemach.

Dodatkowo pomoc psychologiczna w ujęciu Gestalt nie będzie wskazana dla osób, które szukają głębszego zrozumienia swojej przeszłości, a także jej wpływu na obecne zachowania i myśli. W takim przypadku przyda się nie terapia Gestalt, a na przykład podejście psychodynamiczne. 


Trzeba zatem pamiętać, że skuteczność psychoterapii zależy nie tylko od niej samej, ale również od indywidualnych potrzeb i specyfiki pacjentów. Wybór odpowiedniego nurtu powinien być dokonany we współpracy z wykwalifikowanym specjalistą. Na szczęście właśnie takich zatrudniamy w naszej poradni. Nasza psychoterapia online obejmuje na szczęście nie tylko Gestalt, ale również wiele innych skutecznych podejść. Psychoterapia Gestalt to obok podejścia psychodynamicznego oraz poznawczo-behawioralnego bardzo często wybierane nurty.

Dla kogo przeznaczony jest nurt Gestalt?

Wiesz już, na czym polega terapia Gestalt. Dla kogo jednak jest to najlepsze rozwiązanie? Terapia Gestalt online jest świetnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, które:

  • czują, że ich potencjał życiowy jest zablokowany. Podejście to pomaga bowiem nie tylko odnaleźć, ale również usunąć blokady, które ograniczają osoby do pełnego wykorzystania swoich możliwości,
  • chcą się realizować na różnych polach życia i potrzebują wsparcia. Terapeuci Gestalt mogą pomóc w identyfikacji celów oraz drogi do ich osiągnięcia,
  • zmagają się z niechcianymi myślami oraz trudnymi emocjami, a także zaburzeniami lękowymi i depresją.

Psychoterapia Gestalt przez internet jest także zalecana dla osób, które nie są pewne, jak zyskać odwagę do pożądania własną drogą. Wspomniany nurt skupia się jednocześnie na samorozwoju i odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. Może to prowadzić do większej satysfakcji i poczucia spełnienia.

Kto jeszcze może zdecydować się na podejście Gestalt? Psychologia dowodzi, że nie tylko osoby, które borykają się z poważnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia Gestalt online sprawdzi się bowiem także jako narzędzie samorealizacji i drogi do samospełnienia. Dzięki temu możliwe jest więc wykorzystanie swoich atutów oraz zasobów w taki sposób, aby wieść satysfakcjonujące życie.

Gestalt psychoterapia — opinie

Psychologia Gestalt może być bardzo skutecznym spojrzeniem na funkcjonowanie człowieka. Terapia przez internet nie wymaga natomiast wychodzenia z domu i pozwala na poprawę funkcjonowania z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Wiele zależy jednak od tego, na usługi której dokładnie poradni się zdecydujesz. Oferowana przez nas psychoterapia Gestalt online zbiera doskonałe recenzje, a nasi pacjenci cieszą się szybkimi efektami i poprawą funkcjonowania.

Psychoterapia Gestalt — dlaczego nasza oferta?

Terapia Gestalt online z naszej oferty to doskonały wybór dla osób, którym zależy na skutecznej pomocy psychologicznej. Zatrudniamy bowiem wyłącznie certyfikowanych specjalistów. Terapia Gestalt w naszej poradni to również przystępna cenowo usługa. Tym samym nie musisz obawiać się zbyt mocnego obciążenia budżetów. Jeżeli więc interesuje Cię terapia Gestalt, wady i zalety tego podejścia poznałeś na tyle, że wiesz, czy to odpowiedni nurt dla Ciebie, postaw na sprawdzoną poradnię. Koniecznie skontaktuj się z nami i dołącz do grona naszych pacjentów.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Psycholog/
Psychoterapeuta
Psycholog/
psychoterapeuta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc