Terapia psychodynamiczna online, psychoterapeuta psychodynamiczny

Terapia psychodynamiczna jest jedną z najpopularniejszych form psychoterapii. Jej korzeni należy szukać w założeniach psychoanalizy, której przodownikiem była Zygmunt Freud. Nie wszyscy specjaliści decydują się na przeprowadzenie rozmowy, która oparta jest na założeniach tej terapii, ponieważ jest ona bardzo dynamiczna i spontaniczna. Tak naprawdę Pacjent sam narzuca tematy rozmów, które w danej chwili chce przeprowadzić z terapeutą. Stąd też właśnie pochodzi jej nazwa. Na naszej platformie online możesz wybrać ten rodzaj terapii, ponieważ eksperci, którzy tworzą nasz wyjątkowy zespół, posiadają szerokie doświadczenie w tego typu metodach leczenia wszelkich rodzajów zaburzeń. Każde spotkanie odbywa się w formie zdalnej, co w praktyce oznacza, że Pacjent oraz specjalista prowadzą ze sobą rozmowy przez internet. Psychoterapia psychodynamiczna to coraz częściej wybierana forma terapii, z jaką przyszło nam się zmierzyć.

Czym jest nurt psychodynamiczny?

Psychoterapia psychodynamiczna czerpie z nauk Freuda. Jest ona w pewnym stopniu zbliżona do terapii psychoanalitycznej, ponieważ jest to w obu przypadkach stanowisko teoretyczno-terapeutyczne. Obie terapie skupiają się przede wszystkim na analizie przeżyć psychicznych, które zachodzą w relacji pomiędzy Pacjentem a terapeutą lub innymi ludźmi. Nurt psychodynamiczny opiera się na założeniu, że dana jednostka jest pełna nieświadomych sił, które wpływają na jego sposób postrzegania świata, jak również kształtują jego osobę i mają wpływ na wszelkie decyzje, którymi kieruje się przy ich podejmowaniu. Co więcej, terapeta psychodynamiczny ma także za zadanie sprawdzić, w jaki sposób relacje z rodziną lub opiekunami wpłynęły na obecną postawę Pacjenta. Praca psychodynamiczna polega między innymi na próbie zrozumienia nieuświadomionych przyczyn cierpienia, aby wywrzeć w przyszłości na nie jak największy wpływ. Brak odkrycia tych przyczyn może skutkować pojawieniem się nowych kłopotów, które mają wpływ na dorosłe życie Pacjenta. Bardzo często terapeuta cofa się do przeszłości uczestnika zajęć, a także analizuje szczegółowo jego relacje z bliskimi. Przede wszystkim skupia się on na dzieciństwie osoby, z którą pracuje. Nie chodzi jednak o to, by rozgrzebywać stare rany, ale poznać przyczynę kłopotów, z którymi obecnie przyszło nam się mierzyć.

Terapia psychodynamiczna - na czym polega?

Terapia dynamiczna skupia się na zmianach struktury osobowości. Chodzi o to, aby opracować takie rozwiązania, aby w przyszłości zmiany te nie były powodem pojawienia się nowych problemów, a zarazem okazały się przydatne w celu zwalczenia kłopotów, z jakimi przyszło się zmierzyć w danej chwili. Terapia psychodynamiczna jest skuteczna w leczeniu różnych objawów chorobowych i zaburzeń, które mają podłoże emocjonalne. Jest to poznawanie przyczyn, które mają wpływ na nasze cierpienie, a także wypracowanie konstruktywnych sposobów na radzenie sobie ze skrajnymi emocjami, które mu towarzyszą. Wśród wielu badanych osób, efekty terapii są długotrwałe, a poprawa postępuje.

Terapia psychodynamiczna - dla kogo jest odpowiednia?

Terapia psychodynamiczna może być stosowana u osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  • Zaburzenia nastroju;
  • Zaburzenia osobowości;
  • Zaburzenia odżywiania;
  • Zaburzania lękowe;
  • Zaburzania snu;
  • Syndrom stresu pourazowego;
  • Niektóre formy depresji;
  • Zachowania kompulsywno-obsesyjne.

Jest ona także pomocna przy leczeniu osobowości typu borderline, jak również często okazuje się skuteczna w poprawie relacji społecznych. Coraz częściej stosuje się ją także w przypadku walki z uzależnieniem. Warto więc spróbować jej działania należy pamiętać, że każdy z nas jest inny i może inaczej zareagować na wdrożoną metodę leczenia. Niektóre przypadki wymagają połączenia terapii przy jednoczesnym wdrożeniu leczenia farmakologicznego. Psychodynamiczna terapia powinna być prowadzona przez osoby z dużym doświadczeniem i umiejętnościami, które wiedzą, w jai sposób pracować z trudnym Pacjentem. Psychoterapeuta o dużym dorobku zawodowym może używać tej formy terapii w przypadku osób, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w okresie dzieciństwa, jak również spotkały się w przeszłości z wieloma uzależnieniami występującymi u najbliższych mu osób, a nawet były ofiarami przemocy psychicznej bądź fizycznej.

Jak przebiega terapia psychodynamiczna?

Terapeuta psychodynamiczny musi wytworzyć silną więź z Pacjentem, aby mógł on czuć się przy nim swobodnie. Ideą tego rodzaju terapii jest przeprowadzanie bezpośrednich rozmów „twarzą w twarz”. W przypadku psychoterapii przez internet, ważne jest dokładne obserwowanie ruchów ciała Pacjenta, jego mimiki, a także gestów, którymi się posługuje, by zaakcentować niektóre słowa. Warto także nawiązywać z nim częsty kontakt wzrokowy. Uczestnik terapii psychodynamicznej samodzielnie dzieli się swoimi myślami z terapeutą. Przekazuje mu wszystkie treści, jakie w danej chwili towarzyszą jego nastrojowi. Nie może ukrywać nawet najbardziej krępujących fantazji. Wszystko to składa się na całościowy obraz Pacjenta, który na podstawie tego, co powie, jest oceniany pod kątem możliwości rozwiązania jego problemów. Terapeuta nie doradza uczestnikowi zajęć, ale stara się wspólnie z nim wypracować sposób zrozumienia wszystkich jego problemów. Terapia psychodynamiczna online pomaga stworzyć przyjazną atmosferę, a także ma duży wpływ na to, że Pacjent czuje się bardziej swobodnie. Nie ogranicza go obca przestrzeń. Dzięki temu powinien on powoli przenosić swoje uczucia na terapeutę. Dochodzi więc do identyfikacji siebie. Psychoterapia psychodynamiczna prowadzona online może przynieść lepsze rezultaty niż tradycyjna wizyta w gabinecie terapeutycznym.

Etapy psychoterapii psychodynamicznej

Psychoterapia psychodynamiczna online oraz jej stacjonarna forma dzieli się na kilka części. Każda z nich ma duże znaczenie dla procesu leczenia. Terapia psychodynamiczna i jej etapy:

  • etap I, czyli ocena – jest to moment, w którym terapeuta spotyka się z Pacjentem w celu omówienia problemów jednostki oraz ustalenia celów terapii. Wtedy też specjalista dokonuje oceny, czy ten rodzaj terapii okaże się właściwy i skuteczny. Jeśli nie, proponuje inną metodę leczenia.
  • etap II – nawiązanie relacji z Pacjentem. Psychoterapia online znacznie ułatwia ten proces, ponieważ uczestnikowi terapii łatwiej jest się otworzyć, gdy przebywa w dogodnym dla siebie środowisku. Terapeuta musi jednak wykazać się zrozumieniem oraz empatią.
  • etap III – eksploracja. Polega na próbie zrozumienia przez terapeutę, co jest podstawą pojawiania się problemów u Pacjenta. Dokonuje tego przy pomocy wielu rozmów, których staje się bacznym obserwatorem i słuchaczem.
  • etap IV – przyjęcie wspólnego punktu widzenia. Ten etap charakteryzuje się pracą nad właściwym problemem oraz ustaleniem wspólnego stanowiska, które go ocenia w podobny sposób.
  • etap V – ułożenie planu oraz podjęcie działań. To moment, w którym terapia psychodynamiczna online zaczyna przynosić widoczne rezultaty dla Pacjenta. Wraz z terapeutą opracowuje on plan działania, który zostaje wdrożony w życie.
  • etap VI – proces utrwalania zmian. Jest to najważniejszy etap w całej terapii. Polega on na wdrożeniu przyjętych na spotkaniach ze specjalistą rozwiązań w realnym życiu Pacjenta.
  • etap VII – koniec terapii – jeśli wszystkie cele zostały osiągnięte, można uznać, że terapia przyniosła sukces i można ją zakończyć.

Oczywiście nie każda terapia obejmuje wszystkie z przedstawionych powyżej etapów. Tak naprawdę trudno określić, ile trwa terapia psychodynamiczna. Jest to zależne od początkowych założeń. Rozróżniamy następujące formy terapii psychodynamicznej online, które prowadzą nasi eksperci:

  • Krótkoterminowa terapia psychodynamiczna – charakteryzuje się częstymi sesjami, które skupiają się głównie wokół jednego problemu, może trwać od 3 do kilkunastu miesięcy;
  • Długoterminowa terapia psychodynamiczna – trwa zazwyczaj kilka lat;
  • Intensywna krótkoterminowa terapia psychodynamiczna – dotyczy szybkiego rozwiązania konkretnego problemu.

Jak widzisz, terapia psychodynamiczna ma swoje wady i zalety. Aby sprawdzić, czy jest ona stworzona dla Ciebie, warto skorzystać z wizyty konsultacyjnej z naszymi ekspertami. Wtedy też sam ocenisz, czy dobrze czujesz się podczas rozmów, które czerpią z nurt psychodynamiki.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog, psychoterapeuta pracuje
psychoterapeuta/ psychoonkolog
psycholog pracujący z klientami
Psychoterapeuta
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog, psychoterapeuta pracujący z klientami
Psycholog/ Psychoterapeuta
psycholog pracujący z pacjentami
Psycholog
psycholog i psychoterapeuta pracujący z pacjentami
Psychodietetyk/ Psycholog

Sprawdź jak możemy Ci pomóc