Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach online, psychoterapia TSR

Współczesne czasy cechuje duża dynamika oraz skłonność do ciągłych zmian. Co za tym idzie, ludzie mają coraz więcej problemów, które wynikają z braku możliwości dostosowania się w krótkim czasie do rozwoju technologicznego oraz zmian kulturowo-obyczajowych. Wynikiem tego są coraz częściej problemy emocjonalne, trudności z zaakceptowaniem siebie oraz różnego rodzaju lęki czy depresja. Aby temu zapobiec, terapeuci starają się usprawnić metody swoich prac z osobami zagubionymi, tak aby proces leczenia był jak najbardziej efektywny. W ten sposób powstała właśnie terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Na naszej platformie internetowej dostępna jest ona w formie online, czyli nie wymagająca wizyt w gabinecie stacjonarnym. Zarówno wstępna konsultacja, jak i późniejsze spotkania odbywają się przez Internet, co sprawia, że łatwo ją połączyć z wykonywaniem innych obowiązków, które posiadamy.

Czym jest TSR terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Terapia TSR to nic innego jak skrót od pełnej nazwy – terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Ten termin będzie używany zamiennie, dlatego warto wyjaśnić to na samym początku niniejszego artykułu. Psychoterapia skoncentrowana na rozwiązaniach należy do krótkoterminowej grupy terapeutycznej. Nie oznacza to jednak, że koncentruje się ona jedynie na jednym spotkaniu z ekspertem w tej dziedzinie. Zazwyczaj nie wymaga ona wielomiesięcznych spotkań, ponieważ skupia się na znalezieniu rozwiązania na problemy, które w danej chwili trapią Pacjenta. Terapia TSR polega na wdrożeniu w swoim życiu zmian, które zaowocują w jak najkrótszym czasie. Psychoterapeuta ma za zadanie przeprowadzić z Pacjentem rozmowę, w której zwraca uwagę na sposób jego wysławiania się, a także język, jakiego używa. Na tej podstawie stara się wczuć w emocje danej osoby i odnaleźć rozwiązanie problemu, które będzie do niego dopasowane. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach zakłada, że każdy z nas posiada specyficzny styl komunikowania się, a także indywidualny tryb życia. Terapeuta stara się więc poznać Pacjenta na tyle, by móc ten szyfr odkodować i znaleźć kierunek motywacji Klienta, po czym rozpocząć z nim w tym zakresie pracę. Terapia TSR jest prowadzona w naszej klinice online, co oznacza, że wszystkie spotkania z terapeutą odbywają się zdalnie. Jest to dużą zaletą tej terapii, ponieważ w bezpiecznych i znanych sobie warunkach, jakim jest zacisze domowe, Pacjent czuje się zazwyczaj na tyle swobodnie, że pokazuje swoje prawdziwe emocje już podczas pierwszego wirtualnego spotkania.

TSR terapia – jej główne założenia

Psychoterapia TSR skupia się przede wszystkim na rozwiązaniach problemu, a nie na samej jego istocie. Co to oznacza w praktyce? Zdaniem ekspertów niekoniecznie warto zrozumieć troskę, z jaką przyszło nam się zmierzyć, ale najważniejszy jest pomysł, jak kłopot szybko rozwiązać. TSR terapia skoncentrowana na rozwiązaniach musi więc dotyczyć jasno określonego przez Klienta problemu, ponieważ terapeuta nie będzie szukał jego przyczyn ani też źródła, a jedynie pomoże odnaleźć Pacjentowi optymalnego rozwiązania danej sytuacji. Co więcej, psychoterapeuta pełni tu jedynie rolę doradczą. Ostatecznie to osoba, która bierze udział w terapii, ocenia czy rozwiązanie problemu zaproponowane przez specjalistę spełnia jego oczekiwania. TSR terapia skupia się więc nie na samej możliwości wpływania na przyszłość, ale na uświadomieniu sobie, że zmiany w naszym życiu ciągle nastają, a do nas należy wybór, które rozwiązanie problemu ostatecznie wybierzemy.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach – kiedy się sprawdza?

Psychoterapia online, która skupia się na znalezieniu najlepszego rozwiązaniu konkretnego problemu, jest najczęściej wybierana w pracy z dziećmi i młodzieżą, których zmiana sposobu myślenia jest bardzo dynamiczna. Oprócz tego przynosi ona dobre rezultaty w przypadku walki z uzależnieniami czy napadami agresji, jak również świetnie sprawdza się w przypadku terapii osób dorosłych, które cierpią na problemy emocjonalne. Jeżeli chciałbyś poznać szczegóły takiej terapii online, zapraszamy do skontaktowania się z naszym zespołem. 

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog Founder &Ceo;
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog pracujący z pacjentami
Katarzyna Długosz
Psycholog/ Terapeuta TSR

Sprawdź jak możemy Ci pomóc