Dont keep it all bottled up. Shot of a woman comforting her distraught husband at home.

Jak przestać być toksycznym człowiekiem?

Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje działania albo zachowania są szkodliwe dla innych. Pytanie, które brzmi „czy jestem toksyczną osobą” wcale nie musi być bezzasadne. W wielu przypadkach jest to bowiem początek drogi do stania się bardziej zdrowym psychicznie człowiekiem. Koniecznie zapoznaj się z artykułem dotyczącym tego, co to znaczy być toksycznym oraz jak nie być taką osobą.

Jak nie być toksycznym — co to znaczy toksyczna osoba?

Aby umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przestać być toksycznym, trzeba wcześniej określić, co w ogóle oznacza toksyczność osoby. W większości przypadków mówiąc o kimś, że jest toksyczny, ma się na myśli człowieka, który wywołuje u innych negatywne emocje poprzez manipulację, krytykę, zazdrość oraz dominację. Takie zachowanie może prowadzić do narastających konfliktów, poczucia izolacji, a także obniżenia samooceny osób z najbliższego otoczenia toksyka. 

Toksyczna osoba zazwyczaj dostosowuje swoje zachowanie do celu, jaki zamierza osiągnąć. W związku z tym między innymi kłamie, a także nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny. Dodatkowo zawsze stara się ukazywać siebie w pozytywnym świetle, zrzucając przy tym na innych odpowiedzialność za wszelkie porażki. 

Osoba toksyczna cechy — sygnały, które mogą wskazywać toksyczność

Wiesz już kim jest osoba toksyczna. Cechy, które opisaliśmy, mogą być przez długi czas niezauważone w sytuacji, gdy dotyczą one właśnie Ciebie. Każda osoba ma bowiem pewien system wyparć, który może uniemożliwić łatwe zdiagnozowanie takiego problemu u samego siebie. W takich sytuacjach warto zwrócić na sygnały, które mogą wskazywać, że toksyczna osoba to właśnie Ty. Jeżeli więc:

  • zawsze wiesz, w jaki sposób trzeba rozwiązać problemy Twoich przyjaciół oraz rodziny i z wielką chęcią obdzielasz (często niechcianymi) poradami otoczenie,
  • odzywasz się do rodziny, przyjaciół oraz znajomych tylko w sytuacjach, gdy czegoś potrzebujesz,
  • czujesz, że zawsze masz rację i musisz to zaakcentować,
  • nie odpuszczasz w kłótniach i zakańczasz pretensji, dopóki druga stronie Cię nie przeprosi, albo nie przyzna się do pomyłki,
  • czujesz, że musisz wszystkich poprawiać,
  • często zmieniasz swoich partnerów,
  • nie masz żadnych przyjaciół,
  • ciągle mówisz o sobie, nie pamiętając nawet tego, co mówili inni,

to istnieje spore prawdopodobieństwo, że odpowiedź na Twoje pytanie “czy jestem toksyczny?” brzmi: Tak! Absolutnie nie jest to jednak koniec świata, gdyż taką sytuację można zmienić. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że zyskałeś świadomość tego problemu. Świadomość oznacza, że można podjąć odpowiednie działania, aby rozwiązać ten problem. 

Jestem toksyczną osobą — co dalej?

Samo myślenie, jak nie być toksycznym to stanowczo za mało. Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie współpracy ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Na samym początku najlepszym rozwiązaniem jest psycholog online. Psycholog może pomóc zrozumieć Ci źródło toksycznych zachowań, a także zaproponować skuteczne strategie radzenia sobie z nimi. Psychoterapia natomiast jest efektywnym sposobem na przepracowanie trudnych emocji oraz uczuć. Nierzadko to właśnie psycholog jest specjalistą, który sugeruje rozpoczęcie psychoterapii.

Psychoterapia natomiast może być prowadzona w różnych nurtach. Warto wymienić w tym przypadku między innymi:

  • psychoterapię poznawczo-behawioralną,
  • psychoterapią psychoanalityczną,
  • psychoterapią psychodynamiczną, a także 
  • psychoterapię kognitywną (poznawczą)

oraz prowadzoną w nurcie Gestalt. W wielu przypadkach psycholog online na podstawie rozmowy z osobą, która podejrzewa u siebie bycie toksycznym sugeruje rozpoczęcie pracy nad sobą w jednym z wymienionych wyżej podejść. Psychoterapeuci, którzy współpracują z Psychologwnecie.pl reprezentują wymienione wyżej nurty. Dodatkowo mamy także specjalistów, którzy pracują w innych podejściach.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod psychoterapii. W trakcie sesji terapeutycznej pacjenci poznają swoje utrwalone zachowania, a także sposób myślenia, a także pracują nad ich zmianą. Jest to metoda o szerokim zastosowaniu i w sytuacji, gdy zastanawiasz się na przykład, jak nie być toksycznym w związku lub jak w ogóle nie być toksycznym, może być ona najlepszym rozwiązaniem.

Psychoterapia psychoanalityczna natomiast jest podejściem, które wywodzi się z klasycznej psychoanalizy. Skupia się ona na różnych aspektach rozwoju osobowości. Pacjent w trakcie psychoterapii psychoanalitycznej kieruje swoją uwagę głównie na przeszłość. Nierzadko dochodzi również do reinterpretacji różnych zdarzeń, dzięki czemu możliwe jest zdrowienie. Psychoterapia psychodynamiczna powstała na bazie psychoanalizy. Obie zaliczane są do tak zwanej psychologii głębi.

Psychoterapia poznawcza natomiast, czyli kognitywna jest terapią, której głównym celem jest zmiana negatywnych oraz dysfunkcyjnych przekonań pacjenta. Skupia się ona głównie na sposobie interpretowania wydarzeń oraz myślenia o różnych sytuacjach życiowych. 

Jak nie być toksycznym w związku?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie “czy jestem toksyczna w związku” albo „czy jestem toksyczny w związku” i chcesz znać na nie odpowiedź, musisz najpierw określić, czy Twój związek faktycznie jest zaburzony. 

Oczywiście nie istnieje jedna i sztywna oraz uniwersalna definicja toksycznego związku. W przypadku jednak, gdy przynajmniej jedna ze stron nie szanuje granic drugiego partnera, taka relacja z pewnością jest toksyczna. Toksyczny związek to również taki, w którym jedna ze stron kontroluje i stara się podporządkować sobie inną istotę ludzką, wykorzystując do tego strach, poniżanie, przymus, manipulację oraz zastraszanie.

W trakcie terapii par, psychoterapii indywidualnej bądź też podczas spotkań z psychologiem online wiele osób przyznaje przed samym sobą, że problem jest w nich. Osoby korzystające z konsultacji psychologicznych oraz psychoterapii przestają również być pasywno-agresywne. W związku z tym potrafią odbyć trudne rozmowy z drugą stroną w związku. Warto pamiętać także o tym, że zaprzestania bycia toksycznym w związku wiąże się także z wzięciem odpowiedzialności za swoje problemy. W związku z tym dzięki wsparciu specjalistów przestajesz myśleć, że cały wszechświat jest przeciwko Tobie. 

Prawdą jest również, że nikt nie jest w stanie prawdziwie kochać drugiej osoby, dopóki nie pokocha samego siebie. Taka zmiana postaw życiowych jest długotrwała i bardzo trudno jest poradzić sobie z brakiem samoakceptacji samodzielnie. Jeżeli więc zamierzasz uzdrowić swój związek lub nie być osobą toksyczną w przyszłych związkach, najczęściej najlepszą decyzją jest skorzystanie z pomocy specjalistów.

Jak przestać być toksycznym? Skuteczność psychologa i psychoterapeuty

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak nie być toksycznym w związku albo jak w ogóle nie być toksyczną osobą, powinieneś zatem skorzystać ze wsparcia ekspertów z zakresu zdrowia psychicznego. Psycholog online nie tylko jest w stanie pomóc Ci z doraźnymi problemami, ale również skierować na psychoterapię. Zostało natomiast udowodnione, że średnio osoby, które doświadczyły psychoterapii, po jej ukończeniu czuły się lepiej niż 79% osób, które nigdy na psychoterapię nie uczęszczały. Dotyczy to każdego rodzaju psychoterapii. Chodzi tutaj zatem zarówno o podejście psychodynamiczne, jak i poznawczo-behawioralne lub na przykład Gestalt. Czynnikami, które w dużym stopniu decydują o skuteczności pracy psychologa oraz psychoterapeuty są:

  • zbudowana relacja między specjalistą a pacjentem,
  • nastawianie pacjenta,
  • aspekty techniczne, takie jak na przykład techniki terapeutyczne.

Korzystając ze wsparcia psychologów oraz psychoterapeutów, którzy z nami współpracują, z pewnością uda Ci się przestać być toksyczną osobą dla swojego otoczenia.

Jak nie być toksycznym — podsumowanie 

Bycie toksycznym to więcej niż jednorazowe negatywne zachowanie. Toksyczność objawia się jako stały wzorzec zachowań takich jak manipulacja, krytyka, dominacja i zazdrość, które szkodzą innym. Samo rozpoznanie przez kogoś, że jest toksyczną osobą to ważny pierwszy krok ku zmianie.

Kluczem natomiast do przezwyciężenia destrukcyjnych zachowań oraz do zrozumienia ich źródeł jest skorzystanie ze wsparcia psychologa i psychoterapeuty. Istnieje wiele podejść terapeutycznych, które mogą pomóc ludziom w rozpoznawaniu, a także przepracowywaniu toksycznych zachowań. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, kluczowe jest zaangażowanie się w proces oraz budowanie zdrowej relacji ze specjalistą. Jeżeli dowiesz się, jak nie być toksycznym i uda Ci się doprowadzić do trwałych zmian w swoich zachowaniach, możesz być również pewien poprawy jakości swoich związków oraz satysfakcji czerpanej z życia.

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.