EEG służy do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Dzięki niemu można diagnozować padaczkę, guzy mózgu i wiele innych zaburzeń dotyczących tego organu. Część osób zadaje sobie pytanie, czy EGG może wykryć ADHD. W poniższym artykule prezentujemy odpowiedź.
EEG – jak działa to badanie?
Ludzki mózg składa się z milionów neuronów, które komunikują się za pomocą impulsów elektrycznych. Jednoczesne działanie wielu neuronów prowadzi do powstawania fal elektrycznych, które można mierzyć na powierzchni skóry głowy za pomocą elektrod. Badaniem wykorzystującym ten mechanizm jest właśnie EEG (elektroencefalografia).
W trakcie badania EEG elektrody wykrywają ładunki elektryczne, a następnie na prezentują je na komputerze w postaci wykresu.
Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca
EEG a ADHD
Aby lepiej zrozumieć możliwości i ograniczenia EEG w kontekście diagnozy ADHD, warto zwrócić pokrótce uwagę na objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi.
Objawy tego zaburzenia najczęściej klasyfikuje się według trzech kategorii:
- Nieuwagi: problem z koncentrowaniem się na zadaniach, które wymagają długotrwałego wysiłku intelektualnego, rozpraszanie się pod wpływem zewnętrznych bodźców, zapominalskość i częste gubienie rzeczy.
- Nadpobudliwości: ciągła konieczność pozostawania w ruchu, nadmierna gadatliwość, wiercenie się, brak umiejętności odpoczywania, częste bawienie się długopisami lub innymi przedmiotami codziennego użytku.
- Impulsywności: podejmowanie działań bez zastanowienia, skłonność do ryzykownych zachowań, nieumiejętność oczekiwania na swoją kolej, przerywanie wypowiedzi innych, zabieranie głosu nie będąc o to proszonym.
W znakomitym stopniu diagnostyka ADHD zakłada weryfikację występowania powyższych cech — w drodze wywiadu z pacjentem i poprzez wypełnianie kwestionariusza.
Odmienne funkcjonowanie mózgu osób z ADHD
Cześć badań dowiodła, że mózg dzieci z ADHD działa w nieco odmienny sposób niż w przypadku neurotypowych rówieśników. Wynika to z pewnych różnic w budowie tego narządu — mózg osób z ADHD może mieć n
EEG jako badanie wspierające diagnozę ADHD
W tym miejscu warto odwołać się do obecnego stanu wiedzy i zastosowań EEG w kontekście diagnozowania ADHD. Otóż amerykańska Agencja Leków i Żywności (FDA) w 2013 roku zatwierdziła EEG jako badanie wspierające diagnozę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej.
Mówi się, że u osób z ADHD występują zaburzenia w liczbie fal theta i beta — tych, które są związane z koncentracją uwagi i skupieniem. Mając na względzie te zależności związane z czynnością elektryczną mózgu, można traktować zapis EEG jako informacje wspierające na etapie stawiania diagnozy ADHD.
Badanie stosunku fal szybkich do fal wolnych
Istotą prawidłowego badania EEG w kontekście diagnozy ADHD jest wychwycenie korelacji między dużą liczbą szybkich fal mózgowych a liczbą wolnych fal.
- Fale beta — szybkie fale mózgowe;
- Fale theta — wolne fale mózgowe;
Jeżeli chodzi o potencjał diagnostyczny EEG przy ADHD, zaleca się sięganie po to badanie u dzieci i młodzieży.
ieco mniejszą objętość niektórych struktur. Mowa tu m.in. o jądrze ogoniastym, ciele modzelowatym, czy też hipokampie.
Oczywiście nie można tutaj z pełną pewnością stwierdzić, że faktycznie wspomniane struktury w mózgu osób z ADHD są zawsze mniejsze niż u osób neurotypowych. Można znaleźć wyniki badań, które podważają tę hipotezę.
Abstrahując od tematu różnic w budowie mózgu, pewnym jest fakt, że objawy ADHD można skutecznie łagodzić — na samym początku konieczne jest jednak rozpoznanie, które otworzy drzwi do leczenia farmakologicznego i psychoterapii.
Czy ADHD wychodzi w EEG? (podsumowanie)
Już wiesz, że EEG, choć nie jest najważniejszym narzędziem diagnostycznym w kierunku ADHD, to może stanowić wsparcie dla takich metod jak test DIVA-5 czy też test osobowości.
Jeśli podejrzewasz, że ADHD może dotyczyć właśnie Ciebie, zachęcamy Cię do kontaktu ze specjalistyczną placówką i przeprowadzenie testów diagnostycznych — możesz to zrobić na stronie Psychologwnecie.pl, która zajmuje się diagnozą ADHD.