Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) online, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest także nazywana terapią kognitywno-behawioralną. Dzięki niej możliwe jest przepracowanie wielu zaburzeń psychicznych, w tym także wszelkich zaburzeń emocjonalnych oraz wypracowaniu odpowiednich zachowań, które w przyszłości pomogą Ci rozwiązać wiele problemów. Jest ona bardzo popularna w wielu gabinetach psychologicznych. Jednak należy pamiętać, że powinien ją przeprowadzać jedynie doświadczony psychoterapeuta, w przeciwnym razie jej efekty mogą być niewymierne. Na naszej platformie internetowej znajdziesz terapie prowadzone w pełni online. Wszystkie spotkania z terapeutą odbywają się zdalnie, czyli przez internet. Służy do tego szereg narzędzi, takich jak wideopołączenia, czat czy też rozmowy przez komunikatory. Chcemy, ab każdy z naszych Pacjentów czuł się komfortowo, dlatego zależy nam, aby spotkania online pozwalały Ci skontaktować się z naszymi ekspertami z dowolnego miejsca.
Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Czym jest nurt poznawczo-behawioralny?
Badacze koncentrujący się na nurcie poznawczo-behawioralnym zwracają uwagę na to, że wszelkie zaburzenia oraz dysfunkcje, które mogą dotknąć konkretną jednostkę, mają wpływ na odbiór jej informacji z otoczenia. Z tego wynika, że jeżeli osoba kieruje się w życiu błędnymi przekonaniami, to informacje, jakie zbiera, również są fałszywe w rezultacie więc postępuje w sposób dysfunkcyjny, co może zaszkodzić jego psychice oraz zahamować jego rozwój emocjonalny. Jest to tak zwana błędna weryfikacja rzeczywistości. Nurt poznawczo-behawioralny skupia się więc na rozpoznaniu błędnych przekonań, a następnie zastąpienie ich podejściem zdrowym oraz adekwatnym do zaistniałej sytuacji. Nurt CBT ma swoje początki już w latach 60 XX wieku. Według niego, na całokształt człowieka ma wpływ wiele czynników, w szczególności są to emocje, myśli oraz jego zachowania. Wszystkie te elementy wpływają wzajemnie na siebie, co tworzy wzorce zachowań, które niekoniecznie zawsze są właściwe i pożądane.
Z myślą o jakich osobach powstała terapia CBT?
CBT, czyli terapia poznawczo-behawioralna została stworzona z myślą o osobach, które cierpią na depresję. Obecnie stosuje się ją w leczeniu innych przypadłości, które opierają się na zaburzeniach nastroju. Należą do nich m.in.:
- Choroba dwubiegunowa;
- Dystymia;
- Paniczny lek;
- Fobie społeczne o różnym nasileniu;
- Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne;
- Zaburzenia snu;
- Zaburzenia odżywiania;
- Zaburzenia psychotyczne;
- Walka z uzależnieniami.
Psychoterapia CBT jest współcześnie wykorzystywana na coraz szerszym polu działania. Wciąż jest udoskonalana, dzięki czemu pozwala pomóc coraz większej liczbie osób. Wszystko jest jednak zależnie od psychoterapeuty, który powinien wykazać się sporym doświadczeniem w prowadzeniu procesu leczenia. Musi on posiadać dużą empatię, a także bacznie obserwować zachowanie Pacjenta. Tylko wtedy leczenie ma sens, a osoba zaburzona może liczyć na korzystne dla niej rezultaty.
Terapia behawioralna a autyzm
Terapia behawioralna jest jedną z metod, które pomagają dzieciom z autyzmem. To podejście zostało wdrożone w terapii dzieci, zmagającym się ze spektrum autyzmu już w latach 60 XX wieku, więc wtedy, kiedy narodził się nurt behawioralno-poznawczy. Terapia CBT w przypadku najmłodszych Pacjentów koncentruje się przede wszystkim na nauce poprzez konsekwencje naszych działań. W zależności od wyboru, jakiego dokona dziecko w konkretnej sytuacji, może zostać nagrodzone bądź może nie otrzymać nagrody. Ponadto ten model opiera się także na obserwacji i naśladowaniu cudzych zachowań. Jej celem jest zmiana niektórych działań, dzięki którym łatwiej jest im się dostosować do sytuacji społecznej oraz otoczenia, w którym żyją. Terapia poznawczo-behawioralna wdrożona u dzieci skupia się na wzmacnianiu zachowań pożądanych oraz eliminacji złych wyborów, jakie podejmuje podopieczny. Prawidłowe zachowanie jest nagradzane, natomiast zachowanie, które nie jest adekwatne do sytuacji, jest karane poprzez nie otrzymanie nagrody. Dziecko wie wtedy, że powinno zareagować w konkretnej sytuacji inaczej. Oczywiście terapia poznawczo-behawioralna jest u dzieci procesem długotrwałym. Zajęcia powinny być prowadzone systematycznie, co najmniej przez kilkadziesiąt godzin tygodniowo. Co jakiś czas, terapeuta powinien dokonywać oceny postępów, jakie dokonał Pacjent.
Psycholog behawioralny – jaką rolę odgrywa w procesie leczenia?
Psychoterapeuta poznawczo-behawioralny musi dokładnie wysłuchać Pacjenta, w szczególności zwracając uwagę na jego zachowania oraz gesty. Dobór słów także nie jest przypadkowy. Dobry terapeuta poznawczo-behawioralny już po jednym spotkaniu będzie szukał powiązań, które łączą sposób myślenia, odczuwania oraz zachowania osoby leczonej. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz ocenie sytuacji, która jest dla Pacjenta trudna, może odnaleźć błędny sposób rozumowania, a także wszelkie zniekształcenia poznawcze, które pomogą mu odnaleźć źródło problemu, z jakim przyszedł do niego uczestnik terapii. Psycholog poznawczo-behawioralny przedstawia swoją analizę Pacjentowi i wspólnie oceniają, w jaki sposób zmienić jego przekonania oraz myśli, które nie mają pokrycia w rzeczywistości, na prawidłowe. Jest to więc bardzo odpowiedzialna rola. Od sposobu prowadzenia terapii bardzo wiele zależy. Oczywiście mają na to wpływ także inne czynniki, jednak znalezienie dobrego terapeuty to już połowa sukcesu. Niestety nie wszyscy psychologowie posiadają wystarczające doświadczenie w prowadzeniu terapii poznawczo-behawioralnej. Każdy psychoterapeuta behawioralny, który z nami współpracuje, posiada szerokie umiejętności oraz cieszy się renomą i uznaniem. Dokładnie sprawdzamy naszych współpracowników, a nasz zespół jest bardzo zgrany. Mimo iż psychoterapia poznawczo-behawioralna jest prowadzona online, nie stanowi to przeszkody do tego, aby przyniosła spektakularne rezultaty.
Terapia poznawczo-behawioralna online – jaka jest rola Pacjenta?
Podstawowy celem terapii jest eliminacja wszystkich nieadekwatnych i negatywnych myśli oraz przekonań osoby uczestniczącej w psychoterapii, które wpływają na złe samopoczucie Pacjenta. W związku z tym psychoterapia poznawczo-behawioralna online powinna zmieniać sposób myślenia jej uczestnika w taki sposób, by modyfikacja jego zachowań była dostosowana do sytuacji, w jakiej aktualnie się znajduje, jak również była środkiem adaptacyjnym oraz nieprzysparzającym cierpienia. W związku z tym Pacjent powinien brać aktywny udział w rozmowach z terapeutą. Musi także zaufać mu w takim zakresie, aby pozwoliło to na dostrzeżenie wszelkich zniekształceń w jego zachowaniu. Prawidłowo prowadzona terapia behawioralno-poznawcza pozwoli na to, że Pacjent z czasem sam dojdzie do właściwych wniosków oraz znajdzie rozwiązania swoich problemów. Jest to często długotrwały proces, jednak jego efekty znacznie poprawiają jego komfort życia. Metoda poznawczo-behawioralna pomaga wyuczyć się właściwych reakcji na pojawiające się w głowie Pacjenta negatywne przekonania i myśli. Po zakończeniu terapii powinien on zastępować je myślami bardziej adaptacyjnymi. Ważnym elementem leczenia jest również wprowadzanie zmian do codziennego reagowania na pojawiające się problemy. Poznane na terapii sposoby reagowania oraz odpowiednie zachowania, powinny być przez niego stosowane w praktyce.
Ile trwa behawioralna terapia?
Psychoterapia behawioralno-poznawcza online jaką prowadzimy za pośrednictwem naszej platformy, odbywa się całkowicie zdalnie. Oznacza to, że wizyta konsultacyjno-rozpoznawcza jest prowadzona przez internet. Od tego momentu to psychoterapeuta CBT w porozumieniu z Pacjentem, określa początkową ilość spotkań oraz ich częstotliwość. Na początku trudno jest dokładnie określić, jak długo potrwa pełny proces leczenia. Każda psychoterapia online, którą prowadzimy, jest przystosowana do indywidualnych potrzeb jej uczestnika. Nie można więc generalizować i odgórnie wyznaczać granic. Dla nas liczy się przede wszystkim efekt końcowy, z którego Pacjent musi być zadowolony. Nasi specjaliści dokonują każdorazowo kompleksowej oceny postępów każdej z osób, której pomagają. Jeżeli jednak czujesz, że dalsza terapia nie ma sensu, możesz zmienić jej formę lub też zupełnie z niej zrezygnować. Oczywiście wszystkie przepracowane tematy, z którymi przyszło Ci się zmierzyć, z pewnością będą dla Ciebie wsparciem. Terapia behawioralno-poznawcza online prowadzona przez naszą załogę jest jedyna w swoim rodzaju. Nie jesteśmy zwolennikami przekazywania gotowych formułek naszym Klientom, jesteśmy w pełni zaangażowani i nastawieni na pomoc. Psychoterapia behawioralno-poznawcza online z reguły powinna obejmować około 20 sesji, które odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Jeżeli jednak Pacjent zgłosi nam, że chciałby przepracować z terapeutą jeszcze jakiś temat, nie kończymy procesu leczenia. Terapia behawioralna online jest jednak zaliczana do terapii krótkoterminowych.
Terapia poznawczo-behawioralna online – co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Psychoterapia behawioralna polega na wdrożeniu sposobu myślenia oraz zachowania, które pozwolą Pacjentowi na zmierzenie się z codziennością oraz przezwyciężenie negatywnych myśli, które są spowodowane niewłaściwą reakcją na niektóre bodźce z otoczenia. Terapeuta CBT może więc zadawać „zadania domowe”, które w ramach ćwiczeń uczestnik terapii powinien wykonywać po zakończonych zajęciach. Pomaga mu to oswoić się z nieznanym dotąd sposobem myślenia. Terapia behawioralno-poznawcza online jest skuteczna tylko wtedy, kiedy nasze zachowanie podczas zajęć ma swoje odzwierciedlenie w realnym życiu.
Terapia behawioralna online – opinie
Jak widać, terapia behawioralna może pomóc osobom z wieloma różnymi zaburzeniami. Jest ona także odpowiednia dla dzieci, w szczególności dla tych, które zmagają się z problemem autyzmu. CBT to psychoterapia, w której uczestniczyć może każdy, bez względu na wiek czy płeć. Terapeuta behawioralny opracowuje każdorazowo indywidualne metody pracy z Pacjentem, aby jak najszybciej mógł on zobaczyć efekty zajęć. Dzięki temu, że terapia jest prowadzona w formie online, możesz w niej uczestniczyć praktycznie zawsze. Niezależnie od tego, czy jesteś właśnie na wyjeździe służbowym, przebywasz w delegacji czy też wjechałeś na wczasy, jeżeli tylko masz ochotę, możesz dołączyć do spotkania zdalnie. To sprawia również, że koszty terapii nie nadszarpną naszego budżetu domowego. Cena jednego spotkania jest porównywalna do tego, ile musiałbyś zapłacić za wizytę w tradycyjnym gabinecie psychoterapeutycznym. Oszczędzasz natomiast czas i pieniądze za dojazd. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które zamieszkują w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistów wciąż jest ograniczony, a droga na wizytę stacjonarną pochłonęłaby mnóstwo czasu. Jeżeli stwierdzisz, że terapia poznawczo-behawioralna jest dla Ciebie odpowiednia, skontaktuj się z nami. Chętnie udzielimy Ci odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Gwarantujemy, że Twoje dane nie wyjdą nigdy na światło dzienne, ponieważ stosujemy najlepsze systemy bezpieczeństwa. Pamiętaj, zdrowie masz tylko jedno i warto o nie zadbać już teraz!