Uzależnienie od masturbacji

Masturbacja należy do grupy tematów, o których wiele osób wstydzi się mówić. Dzieje się tak, ponieważ w dalszym ciągu stanowi to tabu w rozmowach rodzinnych. Przyczynia się do tego także słaba edukacja szkolna w tym zakresie. Należy jednak pamiętać, że sama masturbacja jest zjawiskiem powszechnym i naturalnym, które może nieść ze sobą także korzyści zdrowotne. Jeśli jednak zauważyłeś, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich, ma problemy z brakiem kontroli nad masturbacją, co przedkłada się na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, warto zwrócić się o fachową pomoc. Nasz portal tworzą profesjonalni psychiatrzy, psychologowie i specjaliści z innych dziedzin, w tym także uzależnień różnego typu. Oferujemy szybką i dyskretną pomoc online, dbając o wszystkie dane naszych pacjentów. Pomogliśmy już wielu osobom wyjść z różnych nałogów, które rujnowały im życie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie oraz jesteśmy grupą zaangażowanych w pracę ekspertów.

Czym jest masturbacja i uzależnienie od niej?

Masturbacja polega na samodzielnym pobudzaniu własnych narządów płciowych, w celu pobudzenia seksualnego oraz osiągnięciu ekscytacji. To zachowanie nie tylko niesie za sobą przyjemność, ale też pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Już małe dzieci na pewnym etapie dorastania wykazują zaciekawienie tym, co stanowi ich ciało oraz sprawdzają w ten sposób swoje odczucia. Uzależnienie od masturbacji jest jednak problemem bardziej złożonym, ponieważ dotyczy osób, u których brak jest samokontrolo do częstotliwości pobudzania swoich organów płciowych. Kiedy zauważymy, że coraz trudniej jest się nam powstrzymać od masturbacji, możemy mówić o uzależnieniu. W szczególności niepokojące jest, że odczuwamy potrzebę samozaspokojenia się w sytuacjach, które są spowodowane złymi emocjami, takimi jak zakłopotanie czy poczucie wstydu lub niepokój. Wtedy też samo zjawisko masturbacji nie prowadzi już do potrzeby osiągnięcia przyjemności, ale do złagodzenia dyskomfortu psychicznego. Jeśli więc zauważyłeś, że masturbacja to uzależnienie, powinieneś wiedzieć, jak leczyć tę przypadłość. Możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Psycholog online zapewni Ci możliwość dyskretnej rozmowy w celu rozpoznania problemu oraz weryfikacji, czy nadmierna masturbacja jest już nałogiem.

Objawy uzależnienia od masturbacji

Uzależnienie od masturbacji daje różne objawy. Czasami jednak ciężko jest samodzielnie zauważyć, że mamy problem z samokontrolą swojego ciała i buzujących w nas hormonów. Warto również poznać przyczyny, które prowadzą do takich zachowań. Przede wszystkim mogą to być zaburzenia emocjonalne, takie jak lęk, stres czy depresja, jak również niskie poczucie własnej wartości. To właśnie wtedy możemy nadużywać masturbacji, która staje się reakcją organizmu na radzenie sobie z problemami. Kolejną przyczyną może być niewłaściwe postrzeganie własnej seksualności, poczynając od braku edukacji seksualnej, jak również złe wzorce. Często osoby popadające w ten nałóg, traktują masturbację jako formę ucieczki przed nudą czy rutyną w życiu. Najczęstsze symptomy problemów związanych z uzależnieniem od masturbacji dotyczą:

  • obsesyjnego myślenia o masturbacji, co zakłóca codzienne funkcjonowanie.
  • zaniedbywania obowiązków, takich jak nauka czy praca.
  • wycofania się z relacji społecznych oraz zaniedbywanie kontaktów z innymi.
  • problemów z samooceną.

Uzależnienie od masturbacji – skutki

Nadmierne masturbowanie się może prowadzić nie tylko do groźnych skutków zdrowotnych, ale także problemów natury społecznej i psychologicznej. Osoba, która cierpi na ten nałóg, może odczuwać poczucie winy, wstydu, a także mieć obniżoną samoocenę, co jest związane z kompulsywnym zachowaniem. Co więcej, ludzie uzależnieni od masturbacji mają trudność w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z innymi, tworzeniu stałych związków oraz odnajdywaniu się w rolach rodzinnych. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych wymienia się z kolei podrażnienia skóry, problemy z prostatą czy inne choroby okolic intymnych.

Uzależnienie od masturbacji - jak z tym walczyć?

Jak wyjść z uzależnienia od masturbacji? Czy jest to w ogóle możliwe? Wiele osób zgłasza się do nas o pomoc, jak leczyć uzależnienie od masturbacji. Przede wszystkim warto jest skonsultować się z lekarzem lub specjalistą do spraw seksuologii. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie terapii behawioralno-poznawczej, terapii grupowej lub innych technik zarządzania stresem, które mogą okazać się skuteczne w leczeniu tego rodzaju przypadłości. Przede wszystkim pierwszym krokiem do pokonania nałogu jest zrozumienie, że faktycznie ten problem nas dotyczy. Tylko osoba, która chce się leczyć, może skutecznie pokonać uzależnienie. Zwróć więc uwagę, czy masturbacja nie powoduje u Ciebie przykrych konsekwencji, takich jak powolna utrata bliskich osób, niszczenie więzi z najbliższymi czy zaniedbywanie obowiązków zawodowych. Jeśli zaobserwowałeś u siebie których z tych objawów, warto skorzystać z konsultacji lekarskich.

Uzależnienie od masturbacji - terapia

Wiele osób, u których stwierdzono uzależnienie od masturbacji, nie wie, jak leczyć tę przypadłość i czy jest to konieczne. Często czują się one zagubione i niezrozumiałe przez społeczeństwo, co powoduje ich izolację. Leczenie uzależnienia od masturbacji nie powinno być niczym wstydliwym. Tak jak każdy nałóg, jest on niezależny od nas, więc ciężko jest samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Jeśli jednak zależy Ci na dyskrecji, a chciałbyś porozmawiać ze specjalistą, dobrym rozwiązaniem jest terapia uzależnień online.  Psycholog, który prowadzi zajęcia indywidualne, oceni, czy jest to już uzależnienie od masturbacji oraz jak się go pozbyć. Eksperci stosują wiele technik, które pozwoliły już pomóc niejednej osobie. Warto więc zaufać profesjonalistom do spraw uzależnień również w tym przypadku. Skutki uzależnienia od masturbacji mogą być bowiem odczuwalne nie tylko dla nas, ale i naszych najbliższych. Warto więc jest sprawdzić, czy masturbacja w naszym przypadku to już uzależnienie i czy konieczne jest jej leczenie.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
Paulina Kuczab - Dietetyk kliniczny/Psychodietetyk
Dietetyk kliniczny, Psychodietetyk
psycholog w pracy
Psycholog/ Psychoterapeuta
psycholog
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog
Psycholog/ Seksuolog
psycholog specjalista psychoterapeuta
Psycholog/ neurobiolog
psycholog pracujący z klientami
Psychoterapeuta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc