Uzależnienie od nikotyny

Uzależnienie od papierosów jest jednym z najpopularniejszych nałogów, jakie są spotykane na całym świecie. Choć z pozoru sięganie po nikotynę nie wydaje się szkodliwe, w rzeczywistości nadużywanie jej może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, które w rezultacie mogą nawet skutkować śmiercią. Bardzo często słyszymy od osób palących, że zamierzają samodzielnie rzucić palenie, oraz że będą umieć się na to zdobyć zawsze, kiedy tylko będą chciały. Uzależnienie od palenia jest możliwe do wyleczenia, a nasi specjaliści traktują ten nałóg jak każdy inny. Starają się odnaleźć jego źródło, zrozumieć proces myślenia pacjenta, a następnie wdrażają specjalną terapię w tym zakresie. Nasz zespół tworzą profesjonaliści, których celem jest osiągnięcie sukcesu przez każdą jednostkę. Dla nas najważniejsze jest zdrowie człowieka. Prowadzimy terapie indywidualne i grupowe online, co umożliwia uzyskanie pomocy z każdego miejsca i o porze dostosowanej do potrzeb pacjenta.

Czym jest uzależnienie od nikotyny?

Uzależnienie nikotynowe jest bardzo często mylone z nadużywaniem papierosów. Tak naprawdę to właśnie główny ich składnik, czyli nikotyna wywołuje uzależnienie. Oczywiście inne substancje, które są dodawane do papierosów na etapie ich produkcji, również charakteryzują się dużą szkodliwością dla organizmu, jednak same w sobie nie stanowią źródła nałogu. Tak więc nie same papierosy powodują uzależnienie, lecz jest to często zamiennie używane pojęcie. Odrzucenie nikotyny wymaga bardzo dużej samodyscypliny, co w rezultacie najczęściej kończy się powrotem do nałogu po pewnym czasie. Uzależnienie od palenia papierosów często trwa wiele lat i pochłania wiele środków finansowych. Nawet taki argument, jak oszczędność, rzadko kiedy przekonuje palacza, by rzucił nikotynę z dnia na dzień. Leczenie uzależnienia od papierosów może przybierać różne formy, jednak zachęcamy do skorzystania z pomocy profesjonalistów. Terapia uzależnień online jest doskonałym rozwiązaniem dla osób pracujących, które nie dysponują wolnym czasem, aby udać się do stacjonarnego gabinetu psychologa.

Jak działa uzależnienie od nikotyny?

Z pewnością znamy wiele osób, które palą, dlatego tak trudno jest pozbyć się uzależnienia od nikotyny. Na każdym kroku widzimy, że istnieje społeczne przyzwolenie na ten nałóg i nie jest to karane tak jak w przypadku nadużywania alkoholu czy narkotyków. Za jazdę samochodem po papierosie nie grożą nam żadne skutki prawne. W ten sposób sami usprawiedliwiamy się przed tym, że tak naprawdę nikotynizm nie jest niebezpieczny. Nic bardziej mylnego. Uzależnienie od palenia papierosów powoduje trwałe zmiany w naszym organizmie, które mogą znacząco wpłynąć na nasze zdrowie i życie. Wielu palaczy odczuwa samą przyjemność nie tylko z zaciągania się papierosem, ale ze wdychania samego dymu. Inni uważają, że w ich życiu pojawia się zbyt dużo stresogennych sytuacji, które wywołują u nich chęć sięgnięcia po nikotynę. Nic bardziej mylnego, tak naprawdę papieros działa na organizm pobudzająco, a nie uspokajająco.

Uzależnienie od papierosów – jakie są jego objawy?

Uzależnienie od nikotyny stanowi poważny problem zdrowotny, który może prowadzić w przyszłości do pojawienia się wielu poważnych chorób. Nikotyna jest chemicznym związkiem, który występuje w tytoniu. Ma ona działanie stymulujące na układ nerwowy, jak również wywołuje złudne uczucie relaksu oraz zwiększonej czujności. Aby omówić objawy uzależnienia od nikotyny, warto najpierw poznać czynniki, które wpływają na pojawienie się tego nałogu. Należy podkreślić, że palenie papierosów wywołuje biologiczne zmiany w naszym mózgu, wyzwalają neurochemiczne reakcje. Co więcej, podłoże psychologiczne uzależnienia od nikotyny ukazuje, że część palaczy w ten sposób próbuje poradzić sobie z nadmiernym stresem, lękiem czy nawet niską samooceną. Czasami, najczęściej wśród osób młodych, pojawiają się także czynniki socjalne, takie jak presja grupy społecznej, chęć przynależności do pewnego towarzystwa lub zaimponowania innym. Warto wspomnieć, że objawy uzależnienia od papierosów dzielą się na kilka sfer i dotyczą zarówno zmian osobowościowych, jak i fizycznych. Przede wszystkim są to:

  • wzmożony apetyt na nikotynę;
  • drżenie rąk;
  • bóle i zawroty głowy;
  • zmiany w rytmie serca;
  • niepokój;
  • drażliwość;
  • uczucie napięcia;
  • problemy z koncentracją;
  • unikanie sytuacji, gdzie palenie jest uznawane jako niewłaściwe;
  • usprawiedliwianie swojego nałogu czynnikami stresogennymi.

Skutki uzależnienia od nikotyny

Tak, jak każde uzależnienie, także papierosy mogą wywołać przykre konsekwencje w wielu sferach naszego życia. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na problemy zdrowotne, jakie mogą być wywoływane nadużywaniem nikotyny. Należą do nich różnego rodzaju choroby serca, płuc, w tym także POChP, nowotwory, problemy z zajściem i utrzymaniem ciąży, jak również zdrowiem reprodukcyjnym. Nie bez przyczyny na każdej paczce papierosów widnieją hasła, które mają zniechęcić nas do palenia. Poza tym uzależnienie od nikotyny może także odbić się na naszej psychice. Osoby palące mogą zmagać się z depresją, nieuzasadnionym lękiem, zaburzeniami nastroju, problemami z koncentracją i pamięcią.

Leczenie uzależnienia od nikotyny

Jak skutecznie leczyć uzależnienie od papierosów? Czy nie można po prostu odmówić sobie kolejnego z nich? Niestety w rzeczywistości proces rzucenia nałogu jest trudniejszy, niż przypuszczamy. Uzależnienie od nikotyny bardzo często jest nieskuteczne, jeśli nie jest wdrożone odpowiednie leczenie. Bardzo dużą rolę odgrywa tu wsparcie rodziny i przyjaciół, którzy będą motywować nas do zmian. Poza tym zalecane jest przeprowadzenie cyklu spotkań ze specjalistą, który przeanalizuje schorzenie, z jakim się borykamy, a także wskaże nam negatywne konsekwencje palenia. Dobrym rozwiązaniem jest psycholog online, z którym możemy połączyć się za pośrednictwem sieci internetowej. Może on przeprowadzić z nami terapię indywidualną, grupową, jak również wskazać techniki, które pomogą nam w walce ze stresem. Pamiętaj, że na zmiany w Twoim życiu nigdy nie jest za późno! Nikotynizm, tak jak każdy nałóg, można pokonać, jednak potrzebna jest do tego silna motywacja oraz pomoc fachowców.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
Paulina Kuczab - Dietetyk kliniczny/Psychodietetyk
Dietetyk kliniczny, Psychodietetyk
psycholog w pracy
Psycholog/ Psychoterapeuta
psycholog
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog
Psycholog/ Seksuolog
psycholog specjalista psychoterapeuta
Psycholog/ neurobiolog
psycholog pracujący z klientami
Psychoterapeuta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc