ADHD a depresja

ADHD a depresja – czy jest tu jakiś związek?

Osoby z ADHD często doświadczają huśtawek nastroju. Niekiedy przygnębienie staje się dominującym uczuciem. Czasem zasadne jest pytanie, czy występujące objawy nie są przypadkiem oznaką depresji. Warto takie pytanie stawiać, bo ADHD i depresja często idą w parze. Więcej informacji na temat tego związku znajdziesz w poniższym artykule. 

ADHD zwiększa szansę na wystąpienie depresji

Wystarczy zajrzeć do statystyk, by się przekonać, że depresja u osób z ADHD nie jest rzadkością — dane sugerują, że może ona dotyczyć aż 30-50% osób zmagających się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Ten związek często ma miejsce z powodu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, które utrudniają funkcjonowanie w wielu obszarach życia. 

Poniżej prezentujemy kilka cech ADHD, które mogą skutkować pojawieniem się depresji.

  • problemy z koncentracją mogą prowadzi do różnych błędów, niedopatrzeń — zarówno w szkole, jak i w pracy. To oczywiście może prowadzić do sytuacji, w której osoba z ADHD ma poczucie niewywiązywania się z obowiązków. Tym samym może mieć miejsce znaczne pogorszenie samooceny, co z kolei może prowadzić w przyszłości do pojawienia się objawów depresji. 
  • przewlekły stres i wysoki poziom krytycyzmu wobec swoich zachowań także może prowadzić do wystąpienia depresji. 
  • Upośledzenie funkcji wykonawczych to jedna z głównych cech ADHD. To właśnie ta dysfunkcja jest jedną z głównych przyczyn utrudniających funkcjonowanie osób z tym zaburzeniem. Funkcje wykonawcze pozwalają nam planować, realizować cele, panować nad swoimi emocjami. W przypadku ADHD kompetencje są słabo realizowane. To często może prowadzić do obniżenia nastroju, a w skrajnych przypadkach także do depresji.  

Objawy ADHD, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji

Objawy ADHD — przede wszystkim, gdy zaburzenie jest nieleczone — mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych: zaburzeń lękowych, PTSD, zaburzeń snu, a nawet schorzeń wydawać by się mogło, typowo somatycznych. Jak różnego typu zaburzenia sercowo-naczyniowe. Tak więc depresja jest tylko jednym z wielu możliwych problemów, który powstaje poniekąd w wyniku ADHD.

Tutaj musimy jeszcze podkreślić, że badania pokazują 6-krotnie zwiększone ryzyko wystąpienia depresji u osób z ADHD. Dlatego tak istotne jest możliwie wczesne rozpoznanie ADHD, jeśli nie zostało dotychczas zdiagnozowane. 

Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca

Problematyczna diagnostyka z powodu nakładających się objawów

Warto pamiętać, że pewna część objawów występujących w ADHD i depresji może prowadzić do nietrafionych diagnoz. Spójrzmy na następujące symptomy:

  1. problemy z koncentracją,
  2. przewlekły stan zmęczenia,
  3. brak apetytu,
  4. niższy poziom energii życiowej,
  5. skłonność do izolowania się od innych,
  6. zaburzenia snu,
  7. problemy w relacjach.

Przytoczone wyżej objawy mogą występować zarówno w przypadku dorosłych z ADHD, jak i tych zmagających się z depresją. Z tego powodu tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki w kierunku obu przypadłości.

Jeśli chcesz sprawdzić wstępnie, czy ADHD może Cię dotyczyć, wypełnij internetowy test na ADHD — oczywiście nie wyniki traktuj jedynie jako wskazówkę. Pamiętaj, ze specjalistą upoważnionym do postawienia diagnozy jest  doświadczony psychiatra, który specjalizuje się w pracy z pacjentami z ADHD.

Jeżeli mówimy o depresji, możesz również online wykonać jeden z najpopularniejszych testów diagnostycznych — test Becka. W przypadku depresji także ostateczną diagnozę stawia psychiatra. 

Diagnoza ADHD online

Zrób pierwszy krok w kierunku swojego zdrowia i zarezerwuj wizytę online

Wybieram termin

Wybieram

ADHD diagnozowane przy okazji leczenia depresji

Nierzadko można spotkać się z sytuacją, w której pacjent jest leczony na depresję i np. w trakcie sesji psychoterapeutycznych terapeuta sugeruje, że pacjent może mieć niezdiagnozowane ADHD. Nierzadko okazuje się, że to właśnie niezidentyfikowane objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej doprowadziły do powstania depresji. Wato więc zachować czujność i mieć świadomość, że ADHD 

Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że gdyby wcześniej udało się zdiagnozować ADHD, to nie nastąpiłby rozwój depresji. Ale to już dywagacje dotyczące spraw z przeszłości.

Leczenie współwystępującego ADHD z depresją

W przypadku ADHD metodą leczenia pierwszego wyboru jest farmakoterapia — konkretniej mówiąc, preparaty zawierające substancję czynną metylofenidat. Gdy chodzi o leczenie depresji, często nacisk jest kładziony na psychoterapię, jednak w wielu przypadkach najbardziej pożądane jest łączenie farmakoterapii ze spotkaniami z psychoterapeutą. 

W przypadku, gdy mamy do czynienia z jednoczesnym występowaniem zespołu nadpobudliwości psychoruchowej i depresji, wtedy leczenie w pierwszej kolejności koncentruje się na objawach, które w największym stopniu utrudniają funkcjonowanie pacjenta. 

Zdarza się, że osobom z ADHD są podawane leki przeciwdepresyjne. Mogę one łagodzić takie objawy jak obniżenie nastroju, brak motywacji do działania lub też zaburzenia snu. 

ADHD a depresja – czy jest tu jakiś związek? (podsumowanie)

Jesteśmy przekonani, że każda osoba, która podejrzewa u siebie ADHD lub depresję, nie powinna sprawy bagatelizować. Obie przypadłości mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia danej osoby, dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć kroki, które pozwolą postawić diagnozę. Tym samym pomogą poprawić jakość życia. 

Źródła:

  • https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2695217/
  • https://chadd.org/adhd-weekly/the-double-whammy-of-adhd-and-depression/
  • https://www.webmd.com/add-adhd/depression-adhd-link
  • https://www.additudemag.com/adhd-and-depression-symptoms-treatment/
Przeczytaj też
Young Woman Sitting on Bed, Battling Loneliness and Nighttime Depression

Depresja- jak z niej wyjść?

Depresja to jedno z najczęściej omawianych zaburzeń psychicznych współczesnych czasów. Choć termin ten często bywa nadużywany, warto skupić się na istotnych kwestiach – jak rozpoznać

Czytaj więcej »
CO OFERUJEMY?

Powróć do swojej najlepszej formy

Wybierz swojego specjalistę

Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.