Jak wygląda ADHD u kobiet? Jakie objawy sugerują występowanie tego zaburzenia?

Świat nauki wie coraz więcej na temat ADHD. Ten postęp sprawia, że wiele kobiet zaczyna zauważać u siebie objawy tego zaburzenia. Jeśli więc jesteś kobietą i podejrzewasz, że temat może Cię dotyczyć, poniżej znajdziesz typowe cechy, które mogą potwierdzić Twoje przypuszczenia. 

Co wiemy na temat ADHD u kobiet?

  • Statystyki pokazują, że diagnoza ADHD u kobiet występuje rzadziej niż w przypadku mężczyzn. Cześć badań  pokazuje, że występuje tutaj stosunek 2:1, a niektóre, że aż 10:1. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z odmiennego zestawu objawów u obojga płci. Podczas gdy u chłopców dominuje hiperaktywność i impulsywność to u dziewczyn przeważają objawy związane z deficytem uwagi.
  • Odmienny przebieg ADHD u dziewcząt i kobiet jest poniekąd wymuszany przez różnice kulturowe — żyjemy w świecie, w którym oczekuje się od kobiet, że będą spokojne i opanowane. Ta sytuacja sprawia, że panie często uwewnętrzniają wiele napięć. To z kolei prowadzi do stanów lękowych i depresyjnych. Tym samym wtórne problemy są stawiane w centrum uwagi ewentualnych późniejszych działań terapeutycznych.
  • Dane pokazują, że statystycznie diagnoza ADHD jest stawiania później u kobiet niż u mężczyzn. Jedno z badań na grupie 85 000 osób pokazało, że kobiety otrzymywały diagnozę średnio w wieku 23 lat, podczas gdy u mężczyzn średnia wartość wieku wynosiła 19 lat. Warto dodać, że w kwestii diagnostyki ADHD u pań sytuacja ulega poprawie. Otóż odsetek kobiet w wieku między 23 a 49 lat, u których w ostatnim czasie postawiono diagnozę, podwoił się w latach 2020 – 2022. Takie informacje pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość diagnostyki i leczenia Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u pań. 

 

Może Cię zainteresować —  kompletny poradnik na temat: co to jest ADHD?

Kluczowe objawy ADHD u kobiet

Czas  przyjrzeć się objawom, które mogą występować u kobiet z ADHD. W zasadzie omawiane symptomy są typowe dla obojga płci, jednak nasilenie poszczególnych jest zróżnicowane pod kątem płci.

Mówiąc o objawach ADHD, należy wyróżnić ich trzy kategorie.

Zaburzenia uwagi

Ta kategoria objawów jest dominująca wśród kobiet z ADHD. Charakterystycznymi zachowaniami świadczącymi o deficycie uwagi są:

  • Skłonność do popełniania błędów wynikających z nieuwagi;
  • Problemy z koncentracją na jednym zadaniu przez dłuższy czas (przede wszystkim, gdy wydaje się ono nudne);
  • Wrażenie osoby niezainteresowanej podczas rozmów z innymi;
  • Łatwość rozpoczynania zadań, ale trudność ich kontynuacji według ustalonego planu — tym samym problem z kończeniem zadań;
  • Problem z organizacją pracy przy zadaniach, które wymagają wieloetapowej realizacji;
  • Unikanie zadań, które wydają się nudne i mało sensowne;
  • Gubienie rzeczy i trudność w organizacji przestrzeni w pracy;
  • Łatwość rozpraszania się przez czynniki zewnętrzne (np. pies szczekający za oknem może łatwo utrudniać skupienie się nad zadaniem);
  • Zapominalskość;

Oczywiście trzeba pamiętać, że każda osoba (niezależnie od tego, czy ma ADHD), może wykazywać cechy z powyższej listy. Istotna jest tutaj częstotliwość ich występowania. W przypadku diagnozy Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej istotne jest występowanie ich w dzieciństwie i w życiu dorosłym.

Nadpobudliwość i impulsywność

Osoby z ADHD wykazują dysfunkcje w kolejnych dwóch obszarach — mowa tu o nadpobudliwości i impulsywności. Obie grupy symptomów są postrzegane oddzielnie, jednak w przypadku kobiet z ADHD objawy z tych kategorii są przeważnie mniej wyraźne, dlatego postanowiliśmy je omówić w jednym rozdziale tego artykułu.

Gdy mówimy o cechach zachowań z obszaru nadpobudliwości i impulsywności, mamy tu do czynienia z następującymi objawami:

  • Częste wiercenie się i trudność pozostawania w bezruchu, nawet gdy tego od nas wymaga sytuacja;
  • Potrzeba ciągłego wstawania i chodzenia;
  • Gadatliwość (również w sytuacjach wymagających od nas ciszy i spokoju), cecha ta przejawia się też podczas mówienia do siebie, niekiedy bezsensownego;
  • Przekazywanie prostych komunikatów słownych w sposób rozwleczony;
  • Trudność oczekiwania na swoją kolejkę, wchodzenie w słowo innym;
  • Łatwość przekraczania granic społecznych i skłonność do zachowań, które w oczach innych mogą uchodzić jako niegrzeczne;

Tak jak wspomnieliśmy, statystycznie objawy ADHD u kobiet z grupy nadpobudliwości i impulsywności są nieco mniej zauważalne. To właśnie częsty powód, który utrudnia postawienie właściwej diagnozy.

Wybierz specjalistę dopasowanego do swoich potrzeb

Certyfikowany zespół specjalistów jest gotowy, aby pomóc Ci zrobić pierwszy krok w kierunku swojego zdrowia.

Dodatkowe niespecyficzne objawy obserwowane u kobiet z ADHD

Wiele pań z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej zgłasza niespecyficzne objawy, które występują tylko u niektórych osób z ADHD. Wymienić tutaj należy:

  • U niektórych osób z ADHD może występować nadmierna wrażliwość na bodźce, które u neurotypowych osób są wręcz nieodczuwalne, np. podczas kontaktu z odzieżą, metką od ubrań, czy też światło i dźwięki. 
  • Zdarza się, że kobiety z ADHD w dorosłym wieku mogą angażować się w ryzykowne kontakty seksualne, jak również we wczesnym wieku rozpoczynać kontakty seksualne. 
  • Problemy ze snem są jednym z powszechniej występujących przy ADHD u dorosłych kobiet. Warto w tym miejscu powołać się na dane, które dowodzą, że kobiety z ADHD mają aż 11,21 razy większe ryzyko doświadczania różnego rodzaju zaburzeń snu w stosunku do kobiety neurotypowych. 
  • ADHD często skutkuje występowaniem innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznych. Występowanie ich tyczy się szczególnie pań, u których ADHD zostało zdiagnozowane w dorosłym wieku. 

Pomoc na wyciągniecie ręki

Zrób pierwszy krok w kierunku swojego zdrowia i zarezerwuj wizytę online

Wybieram specjalistę

Wybieram

Niezdiagnozowane ADHD, a życie dorosłe kobiet

Niezdiagnozowane ADHD u wielu kobiet prowadzi w dorosłości do niskiego poczucia własnej wartości, frustracji, spadku nastroju, a nierzadko także do depresji. Wyniki niektórych badań dowodzą, że aż 50% – 75% kobiet może żyć bez diagnozy ADHD. Taki stan rzeczy ma negatywne skutki, które znacznie pogarszają poziom życia. 

Brak diagnozy i odpowiedniego leczenia niesie negatywne skutki szczególnie zauważalne w relacjach z innymi. Nieleczony Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi prowadzi do alienacji osoby, co czasem może prowadzić do wytworzenia się fobii społecznej. 

Nie bez znaczenia jest tutaj też okres dzieciństwa i młodości. Czasem młode dziewczyny z ADHD zmagają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników — taka sytuacja może przełożyć się na trudność budowania długotrwałych relacji w życiu dorosłym. 

Dlatego tak istotne jest wczesne uchwycenie istoty problemy i kontakt z psychologiem lub psychiatrą, który specjalizuje się w tematyce ADHD. 

Objawy ADHD u kobiet (podsumowanie)

Jeśli wyżej przedstawione informacje sprawiły, że jeszcze bardziej dostrzegasz u siebie objawy ADHD, skontaktuj się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Osoba, która specjalizuje się w diagnozowaniu tego zaburzenia pomoże Ci zweryfikować Twoje podejrzenia. Jeśli diagnoza potwierdzi ADHD, wtedy specjalista zaproponuje dostępne metody terapeutyczne. 

 

Źródła:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6445815/
  • https://www.additudemag.com/adhd-in-women-misunderstood-symptoms-treatment/
  • https://psychscenehub.com/psychinsights/adhd-and-sleep-disorders/
  • https://acamh.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpp.13920
  • https://www.clinical-partners.co.uk/insights-and-news/item/adhd-in-women-why-is-it-so-undiagnosed

 

CO OFERUJEMY?

Powróć do swojej najlepszej formy

Wybierz swojego specjalistę

Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.