Psychoterapia to proces. Podczas sesji nie dzieją się cuda, a każda zmiana jest efektem wypracowanych zmian zachowań i postrzegania siebie przez pacjenta. Jeśli planujesz rozpoczęcie terapii i zastanawiasz się, jak długo może ona trwać, w poniższym artykule dokładnie omawiamy ten temat.
Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowej odpowiedzi dotyczącej czasu trwania terapii, najpierw odpowiemy bardzo ogólnie na ten temat — otóż skuteczny proces terapeutyczny może czasem trwać kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat.
Czy w ogóle psychoterapia w naszym przypadku ma sens?
Niezależnie od tego, ile czasu wymaga skuteczna psychoterapia, najpierw trzeba rozważyć, czy w ogóle terapia jest słusznym kierunkiem radzenia sobie z występującymi trudnościami. Aby się upewnić, czy psychoterapia jest na pewno metodą, dzięki której poradzisz sobie z problemami, możesz najpierw skorzystać z konsultacji psychologicznych — zwykle obejmują one cykl 2-3 spotkań, podczas których opowiadasz o swoich problemach psychologowi lub psychoterapeucie — taka osoba ma możliwość stwierdzenia, czy potrzebujesz wsparcia psychoterapeutycznego. Z reguły każde ze spotkań trwa 50 minut.
Czynniki, od których zależy długość psychoterapii
Czas przyjrzeć się konkretnym czynnikom, które decydują o tym, jak długo trwa psychoterapia.
Indywidualne uwarunkowania pacjenta
Każdy z nas jest inny — na swój sposób radzi sobie z problemami i również na swój sposób potrafi o nich opowiadać. U niektórych osób dużo czasu zajmuje pokonanie bariery komunikacyjnej i zbudowanie bezpiecznej więzi z terapeutą.
Przeważnie do gabinetu psychoterapeutycznego przychodzimy ze sprawami osobistymi lub nawet intymnymi — takimi, o których opowiadanie obcej osobie może przychodzić nam z trudnością. Im szybciej przełamiemy wspomnianą barierę, tym szybciej będziemy mogli rozpocząć właściwą pracę, która będzie zmierzać w stronę realizacji założonego celu terapii.
Musisz wiedzieć, że jednym z celów pierwszych spotkań jest zbudowanie atmosfery zaufania i bezpieczeństwa między Tobą a terapeutą.
Powód i cele terapii
Pacjenci z różnych powodów trafiają do gabinetów psychoterapeutycznych. I to właśnie rodzaj problemu, z którym boryka się dana osoba w największym stopniu determinuje czas trwania skutecznego procesu psychoterapeutycznego.
Wiele też zależy od tego, jak bardzo złożone problemy chcemy rozwiązać za pomocą psychoterapii. Może się zdarzyć, że przez długie miesiące dana osoba nie jest w stanie dotknąć istoty sprawy, z którą się zmaga. To oczywiście wpływa na czas terapii, wydłużając go.
Założenia związane z danym nurtem psychoterapeutycznym
Warto wiedzieć, że wyróżnia się różne nurty psychoterapeutyczne. To właśnie ten podział w pewnym stopniu ma wpływ na czas trwania psychoterapii.
Poniżej skupimy się na 3 przykładowych popularnych nurtach:
- Nurt poznawczo-behawioralny: praca w nurcie poznawczo-behawioralnym jest nastawiona na osiąganie celów w okresie od kilu do kilkunastu tygodni. Istotą jest tu identyfikacja „wadliwych wzorców myślowych” i próba zastąpienia ich bardziej efektywnymi wzorcami.
- Nurt psychodynamiczny: fundamentem tej szkoły psychoterapii jest próba zrozumienia głęboko zakorzenionych problemów, z którymi mierzy się pacjent. Kluczową rolę tutaj odgrywa praca na doświadczeniach pacjenta z dawnych lat, również młodości i dzieciństwa. Charakter tego nurtu sprawia, że psychoterapia trwa przeważnie od roku do kilku lat.
- Nurt Gestalt: fundamentem pracy w tym nurcie jest praca tu i teraz nad zwiększaniem samoświadomości pacjenta. Długość trwania terapii Gestalt może trwać kilka miesięcy, ale też kilka lat.
Trzeba jeszcze w tym miejscu dodać, że wyróżniamy 3 kategorie terapii ze względu na czas ich trwania:
- terapia krótkoterminowa: jej czas ogranicza się do 6 miesięcy. W tak krótkim przedziale czasowym przeważnie praca uwzględnia poprawę funkcjonowania w odniesieniu do jednego pojedynczego problemu.
- terapia średnioterminowa: przyjmuje się, że tego typu terapia obejmuje okres od 6 do 12 miesięcy.
- terapia długoterminowa: ten rodzaj terapii jest najdłuższy. Tutaj spotkania z terapeutą odbywają się regularnie przez kilka lat. Przeważnie ten typ terapii jest potrzebny w przypadku złożonych problemów, np. współwystępowania ciężkiej depresji i traumy.
Ilość spotkań w miesiącu
Zdarza się, że psychoterapeuta w niektórych sytuacjach zaleca, aby spotkania odbywały się 2 razy w tygodniu. Standardowo jednak terapia indywidualna obejmuje 4 sesje w ciągu miesiąca. Częstotliwość spotkań w skali miesiąca również może wpływać na całościowy czas trwania współpracy z psychoterapeutą.
Darmowy test na depresję
Kiedy jest odpowiedni moment na zakończenie terapii?
Wiele osób, które korzystają z usług psychoterapeutycznych, nie potrafi stwierdzić, czy już jest odpowiedni moment, by zakończyć cały proces. I tutaj możemy podzielić się jedną dość zasadniczą radą: warto cały plan wychodzenia z terapii zaplanować. Z pewnością nie powinno się to odbywać z dnia na dzień.
Psychoterapia a interwencja kryzysowa
Zdarza się, że dana osoba uważa, że potrzebuje wsparcia w ramach psychoterapii, podczas gdy bardziej odpowiednie może okazać się interwencja kryzysowa. Warto poznać różnicę między psychoterapią a interwencją kryzysową.
Z reguły interwencja kryzysowa jest pożądanym wsparciem psychologicznym w przypadku nagłych i gwałtownych doświadczeń emocjonalnych. Pacjent nie wie, jak odnaleźć się w nowej mocno obciążającej psychicznie sytuacji i potrzebuje pilnej pomocy.
Jeśli spotkania z psychologiem w ramach interwencji kryzysowej nie przynoszą pożądanych efektów, wtedy warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty.
Ile trwa psychoterapia? (podsumowanie)
Mamy nadzieję, że kwestia trwania relacji z terapeutą nie ma przed Tobą już żadnych tajemnic. Pamiętaj na koniec, że czas potrzebny na przepracowanie trudnych spraw zależy w dużym stopniu od nasilenia trudności i ewentualnych objawów (jeśli one występują i od Twojej motywacji do zmiany, a także relacji z terapeutą.
CO OFERUJEMY?
Powróć do swojej najlepszej formy
Terapia dla par
Diagnoza ADHD online
Konsultacja online
Psychodietetyka (Zaburzenia odżywiania)
Przeczytaj też nasze inne artykuły
Efekt potwierdzenia – jak nasze przekonania sabotują relacje i samoocenę
Czy zdarzyło Ci się kiedyś pomyśleć: „Na pewno mnie nie lubi, bo nie odpisał od razu”? Albo: „Zawsze coś psuję, więc nic dziwnego, że znowu
Narcystyczne zaburzenie osobowości a relacje interpersonalne – co mówią najnowsze badania?
Narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD) to jedno z najbardziej destrukcyjnych zaburzeń osobowości, które potrafi odcisnąć trwałe piętno na relacjach z innymi. Osoby z NPD często zmagają
Coaching oparty na psychologii pozytywnej (PPC) – na czym polega i komu może pomóc?
Psychologia pozytywna powstała z obserwacji i pewnego sprzeciwu wobec faktu, że w konsekwencji wydarzeń historycznych powojenna klasyczna psychologia skupiła się wyłącznie na eliminowaniu bólu i
ADHD a ADD – czy to odrębne zaburzenia o podobnych objawach?
ADHD i ADD — obie nazwy brzmią bardzo podobnie i obie dotyczą zaburzeń związanych z koncentracją uwagi. A właściwie, chcąc mówić bardziej precyzyjnie, dotyczą tego
ADHD a badanie EEG – czy to badanie pomaga w diagnozie?
EEG służy do badania bioelektrycznej czynności mózgu. Dzięki niemu można diagnozować padaczkę, guzy mózgu i wiele innych zaburzeń dotyczących tego organu. Część osób zadaje sobie
ADHD a kofeina – czy kawa to dobry pomysł przy tym zaburzeniu?
Kawa to napój, który większości z nas kojarzy się z pobudzeniem. Często osoby z ADHD zastanawiają się, czy taki dodatkowy pobudzacz nie wyrządzi przypadkiem u