Budowanie związku to trudna sztuka. Mimo że na początku wszystko wydaje się idealne, to z czasem obie strony zaczynają dostrzegać u siebie cechy, które je drażnią. Tych irytujących cech może być więcej, gdy budujemy związek z partnerem lub partnerką, którzy mają ADHD. W poniższym artykule podzielę się wskazówkami, które zwiększą szansę na udany związek z osobą z ADHD.
Własna edukacja jako pierwszy krok do udanego związku z osobą z ADHD
ADHD (określane też jako Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi) to zaburzenie, którego występowanie przejawia się w 3 obszarach codziennego funkcjonowania. Objawy z każdej kategorii mogą negatywnie wpływać na budowanie udanej relacji romantycznej.
Im lepiej zrozumienie się istotę tego zaburzenia, tym łatwiejsze będzie budowanie w związku z osobą z ADHD — będziesz w stanie zrozumieć zachowania, które bywają dla Ciebie trudne do zaakceptowania.
Impulsywność partnera z ADHD
Impulsywność towarzysząca temu zaburzeniu przejawia się poprzez nadmierną gadatliwość, wchodzenie w zdanie drugiej osobie, a czasem także wypowiadanie słów, które mogą być krzywdzące dla partnera lub partnerki. Z tym że muszę tutaj zaznaczyć, że partner z ADHD najczęściej w takich sytuacjach nie ma złych intencji — nie chcę obrazić bliskiej osoby. Zachowanie to wynika po prostu z jego przypadłości.
Zdarza się, że osoby z ADHD, podczas wydawać by się mogło, spokojniej rozmowy, reagują w sposób nerwowy — zupełnie nieadekwatny do poziomu emocji towarzyszącego konwersacji.
Impulsywność w związku daje się we znaki także, gdy dwie osoby zdecydują się na wspólne zamieszkanie. Może się okazać, że neuroatypowy partner ma skłonność do nieprzemyślanych zakupów lub niespodziewanych zmian planów. To może czasem budzić Twoje obawy.
Hiperaktywność osoby nieneurotypowej w związku
Doświadczanie spokojnego wieczoru przy dobrym filmie bywa wyzwaniem dla związków, gdzie jedna osoba ma ADHD. Częste wiercenie się, pstrykanie palcami, czy też inne niepotrzebne ruchy stają się irytujące dla drugiej osoby. Tym samym spokój szybko zostaje zmącony.
Hiperaktywność partnera z ADHD może przejawiać się też w wielu innych czynnościach życia codziennego — warto być na to gotowym.
Problemy z koncentracją
Partnerzy osób z ADHD niekiedy mają wrażenie, jakby mówili do ściany. Zdarza się, że ADHD-owcy sprawiają wrażenie nieobecnych, co utrudnia szczerą i skuteczną komunikację w związku.
Kolejną charakterystyczną cechą osób z ADHD w związkach jest odkładanie spraw na później. Ta cecha często skutkuje spóźnieniami. Zdarza się, że częste spóźnienia prowadzą do sytuacji, w której druga osoba ma poczucie bycia ignorowaną i nietraktowaną poważnie.
Wymienione wyżej przejawy Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej mogą negatywnie wpływać na relacje partnerskie. Pamiętaj zawsze, że osoba z ADHD często ma problem z organizacją zadań codziennych. Zdarza się, że ma trudności w nadawaniu wagi poszczególnym zadaniom, przez co słabo zarządza obowiązkami. Oznacza to, że nawet gdy zrobi coś, co Ci się nie podoba, nie robi tego Tobie na złość.
7 strategii budowania udanego związku z osobą z ADHD
Już wiesz, że edukacja w zakresie zaburzenia jest kluczem do zrozumienia niektórych zachowań Twojego partnera.
Poniżej znajdziesz 11 strategii radzenia sobie w codziennym życiu, gdy jedno z was ma ADHD. Nie jest powiedziane, że każda z rad będzie dla was skuteczna. Ważne jest, aby próbować różnych rozwiązań w związku dotkniętym ADHD.
Zmagasz się z objawami ADHD? Sprawdź nasz Niezbędnik ADHDowca
1. Szczera rozmowa na temat podziału obowiązków
Cechy ADHD utrudniają funkcjonowanie związku na wielu polach. Dobrze by było, aby obie osoby ze sobą szczerze porozmawiały. W takiej rozmowie istotna jest wyrozumiałość. Najlepiej, gdy partner powie o swoich ograniczeniach — opowie o sytuacjach, z którymi ma problem na co dzień. Ważne, aby w takiej rozmowie otrzymał pełne zrozumienie z Twojej strony.
Taka rozmowa może wam pomóc np. w podziale obowiązków.
- Jeśli wiesz, że partner ma problem z płaceniem rachunków, możesz zaproponować, że ta czynność będzie na Twojej głowie.
- Może się okazać, że Twoja druga połówka dobrze radzi sobie z majsterkowaniem i drobnymi naprawami w domu. Wtedy warto, aby takie obowiązki znajdowały się po jej stronie.
2. Budujcie relacje partnerską
Zdarza się, że osoby z ADHD stawiają się w roli ofiar, osób, które potrzebują szczególnego traktowania. Pamiętaj, że jednym z filarów udanego związku jest partnerskie traktowanie. Za wszelką cenę staraj się uniknąć sytuacji, w której Twoja rola jest sprowadzana do roli rodzica — osoby, która o wszystkim zawsze myśli i ma głowę na karku.
3. Miej sporo wyrozumiałości
Wiem, że sytuacja, w której Twój partner co chwilę znajduje sobie nową pasję, może być dla Ciebie oznaką braku konsekwencji i zaangażowania. Gdy przyjdzie do Ciebie taka refleksja, przypomnij sobie, że mózg z ADHD działa trochę inaczej niż u osób neurotypowych. Produkuje on mniej dopaminy i noradrenaliny — hormonów odpowiedzialnych m.in. za motywację i koncentrację, To przekłada się na zdolność do realizacji niektórych zadań.
4. Zachęta do poszukiwania profesjonalnej pomocy
Jeśli ADHD drugiej osoby jest tylko waszym przypuszczeniem, warto udać się do psychologa lub psychiatry w celu potwierdzenia diagnozy. Taki krok, jeśli diagnoza okaże się trafna, z pewnością ułatwi wasze codzienne funkcjonowanie w związku.
Oprócz tego, jeśli partner się na to zdecyduje, będzie mógł też zaczerpnąć leków przepisywanych osobom z ADHD. Nie wszyscy są do nich przekonani, jednak ich wpływ na regulację zachowania jest niezaprzeczalny.
5. Nie rozpamiętuj
Niezależnie od tego, czy partner ma ADHD, czy nie, ważne, aby problemy w związku rozwiązywać na bieżąco. Każdy dobrze zna sytuacje, w których nieporozumienia zamiecione pod dywan wracały ze zdwojoną siłą podczas kolejnych kłótni.
Takie nagromadzone problemy w przypadku osoby z ADHD mogą mieć niestety dość wybuchowy przebieg. Dlatego zrób wszystko, aby każdy konflikt gasić w zarodku. Jeśli Twój partner nie widzi tego w ten sposób uświadom go — pokaż mu, że wielowarstwowe problemy są trudne do rozwiązania.
6. Unikaj walki i pamiętaj, za co kochasz partnera
Ludzie z ADHD z uwagi na to, że często zwraca im się uwagę, niekiedy zaczynają traktować związek jak rywalizację. Miej tego świadomość. Rób wszystko, aby partner czy partnerka nie zaczęli postrzegać waszej relacji jak wyścigu. Gd jesteś zła na swoją drugą połówkę, przypomnij sobie, za co kochasz tego człowieka: pomoże Ci to przetrwać trudne chwile w waszym związku.
7. Nie traktujcie ADHD jako usprawiedliwienia
Niektóre osoby zaczynają nieuczciwie podchodzić do swojego ADHD. Często wykorzystując je jako okoliczność łagodzącą przy różnego rodzaju przewinieniach w związku. To droga, która nie ułatwi budowania szczęśliwego związku. Jeśli Twoja druga połówka ma skłonność do cynicznych postaw, wtedy z pewnością chętnie będzie sięgać po wymówki związane z ADHD.
Diagnoza ADHD online
Wybieram termin
WybieramKryzys w związku z osobą neuroatypową – gdzie szukać pomocy?
Zdarza się, że atmosfera w związku jest tak napięta, że nie jesteście w stanie nad nią zapanować. Macie poczucie, że wszystkie dostępne środki zostały wykorzystane, a wasza relacja wciąż nie działa tak, jak byście tego chcieli. Jeśli wciąż wam zależy na naprawie związku, warto poszukać pomocy u specjalisty. Wizyta w gabinecie psychoterapeuty dla par może być krokiem, który pomoże naprawić rozpadający się związek.
Pomoc doświadczonego psychoterapeuty powoli wam lepiej zrozumieć problemy w waszym związku i poznać dokładnie ich przyczyny. Co więcej, praca z takim specjalistą pomoże wam wypracować strategie radzenia sobie z waszymi problemami.
Chcecie porozmawiać o problemach waszego związku z osobą, która na co dzień pomaga parom? Umów termin konsultacji: Terapia dla par online
Uroki związku, w którym partner ma ADHD
Pamiętaj, że to zaburzenie ma też pozytywne strony. ADHD może być niezwykle wartościowe dla waszej relacji — spontaniczność i kreatywność partnera mogą być cechami, dzięki którym cały czas w waszym związku będą emocje za sprawą jego pomysłów. Mózg osoby z ADHD bywa niewyczerpaną skarbnicą pomysłów. Przekujcie więc ten potencjał w korzyść służącą budowaniu długiej, odpowiedzialnej relacji.
Związek z osobą z ADHD – jak zbudować udaną relację? (podsumowanie)
Mam nadzieję, że skorzystasz z wyżej przedstawionych wskazówek. Jeśli jesteś w związku, w którym partner lub partnerka ma ADHD, będziesz w stanie wiedzę z tego artykułu wykorzystać w praktyce. Pamiętaj, aby pracę nad związkiem zacząć od siebie: od zrozumienia, czym jest ADHD i szczerych rozmów na temat trudności, które możecie napotykać w waszym związku.
Przydatne treści:
Źródła:
- https://drhallowell.com/2020/06/16/how-adhd-affects-relationships
- https://www.additudemag.com/save-your-adhd-relationship-marriage
Przeczytaj też
Czy terapia online jest dla mnie? Sprawdź, czy to odpowiednia forma pomocy
W dzisiejszych czasach terapia online staje się coraz bardziej popularna. Dla wielu osób jest to wygodna i skuteczna alternatywa dla tradycyjnych sesji w gabinecie. Jednak
Ile trwa psychoterapia? Omawiamy czynniki wpływające na długość
Psychoterapia to proces. Podczas sesji nie dzieją się cuda, a każda zmiana jest efektem wypracowanych zmian zachowań i postrzegania siebie przez pacjenta. Jeśli planujesz rozpoczęcie
Praca dla osoby z ADHD – prezentujemy listę 7 pomysłów
ADHD to specyficzna lista cech, które w niektórych zawodach mogą być pewnym utrudnieniem. Z drugiej strony jest pewna grupa profesji, w których te cechy mogą
Czy ADHD jest dziedziczne?
Trudno dyskutować z danymi na temat występowania ADHD w rodzinach — statystyki jednoznacznie pokazują, że często dzieci rodziców, u których zdiagnozowano zaburzenie, również wykazują cechy
ADHD a PTSD – trudności w postawieniu właściwej diagnozy
ADHD i trauma (określana czasem jako PTSD) mogą wywoływać zbliżone objawy. W obu przypadkach mogą występować trudności z koncentracją, nadpobudliwość i problemy z regulacją emocjonalną.
5 idealnych prezentów dla osób z ADHD – praktyczne, wspierające i inspirujące pomysły
Wybór idealnego prezentu dla osoby z ADHD może być prawdziwym wyzwaniem, ale też świetną okazją, by sprawić radość i jednocześnie wesprzeć jej codzienne funkcjonowanie. Osoby
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Hyperfocus - czym jest ta niezwykła cecha osób z ADHD?