Świat nauki wie coraz więcej na temat ADHD. Ten postęp sprawia, że wiele kobiet zaczyna zauważać u siebie objawy tego zaburzenia. Jeśli więc jesteś kobietą i podejrzewasz, że temat może Cię dotyczyć, poniżej znajdziesz typowe cechy, które mogą potwierdzić Twoje przypuszczenia.
Co wiemy na temat ADHD u kobiet?
- Statystyki pokazują, że diagnoza ADHD u kobiet występuje rzadziej niż w przypadku mężczyzn. Cześć badań pokazuje, że występuje tutaj stosunek 2:1, a niektóre, że aż 10:1. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z odmiennego zestawu objawów u obojga płci. Podczas gdy u chłopców dominuje hiperaktywność i impulsywność to u dziewczyn przeważają objawy związane z deficytem uwagi.
- Odmienny przebieg ADHD u dziewcząt i kobiet jest poniekąd wymuszany przez różnice kulturowe — żyjemy w świecie, w którym oczekuje się od kobiet, że będą spokojne i opanowane. Ta sytuacja sprawia, że panie często uwewnętrzniają wiele napięć. To z kolei prowadzi do stanów lękowych i depresyjnych. Tym samym wtórne problemy są stawiane w centrum uwagi ewentualnych późniejszych działań terapeutycznych.
- Dane pokazują, że statystycznie diagnoza ADHD jest stawiania później u kobiet niż u mężczyzn. Jedno z badań na grupie 85 000 osób pokazało, że kobiety otrzymywały diagnozę średnio w wieku 23 lat, podczas gdy u mężczyzn średnia wartość wieku wynosiła 19 lat. Warto dodać, że w kwestii diagnostyki ADHD u pań sytuacja ulega poprawie. Otóż odsetek kobiet w wieku między 23 a 49 lat, u których w ostatnim czasie postawiono diagnozę, podwoił się w latach 2020 – 2022. Takie informacje pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość diagnostyki i leczenia Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej u pań.
Może Cię zainteresować — kompletny poradnik na temat: co to jest ADHD?
Kluczowe objawy ADHD u kobiet
Czas przyjrzeć się objawom, które mogą występować u kobiet z ADHD. W zasadzie omawiane symptomy są typowe dla obojga płci, jednak nasilenie poszczególnych jest zróżnicowane pod kątem płci.
Mówiąc o objawach ADHD, należy wyróżnić ich trzy kategorie.
Zaburzenia uwagi
Ta kategoria objawów jest dominująca wśród kobiet z ADHD. Charakterystycznymi zachowaniami świadczącymi o deficycie uwagi są:
- Skłonność do popełniania błędów wynikających z nieuwagi;
- Problemy z koncentracją na jednym zadaniu przez dłuższy czas (przede wszystkim, gdy wydaje się ono nudne);
- Wrażenie osoby niezainteresowanej podczas rozmów z innymi;
- Łatwość rozpoczynania zadań, ale trudność ich kontynuacji według ustalonego planu — tym samym problem z kończeniem zadań;
- Problem z organizacją pracy przy zadaniach, które wymagają wieloetapowej realizacji;
- Unikanie zadań, które wydają się nudne i mało sensowne;
- Gubienie rzeczy i trudność w organizacji przestrzeni w pracy;
- Łatwość rozpraszania się przez czynniki zewnętrzne (np. pies szczekający za oknem może łatwo utrudniać skupienie się nad zadaniem);
- Zapominalskość;
Oczywiście trzeba pamiętać, że każda osoba (niezależnie od tego, czy ma ADHD), może wykazywać cechy z powyższej listy. Istotna jest tutaj częstotliwość ich występowania. W przypadku diagnozy Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej istotne jest występowanie ich w dzieciństwie i w życiu dorosłym.
Nadpobudliwość i impulsywność
Osoby z ADHD wykazują dysfunkcje w kolejnych dwóch obszarach — mowa tu o nadpobudliwości i impulsywności. Obie grupy symptomów są postrzegane oddzielnie, jednak w przypadku kobiet z ADHD objawy z tych kategorii są przeważnie mniej wyraźne, dlatego postanowiliśmy je omówić w jednym rozdziale tego artykułu.
Gdy mówimy o cechach zachowań z obszaru nadpobudliwości i impulsywności, mamy tu do czynienia z następującymi objawami:
- Częste wiercenie się i trudność pozostawania w bezruchu, nawet gdy tego od nas wymaga sytuacja;
- Potrzeba ciągłego wstawania i chodzenia;
- Gadatliwość (również w sytuacjach wymagających od nas ciszy i spokoju), cecha ta przejawia się też podczas mówienia do siebie, niekiedy bezsensownego;
- Przekazywanie prostych komunikatów słownych w sposób rozwleczony;
- Trudność oczekiwania na swoją kolejkę, wchodzenie w słowo innym;
- Łatwość przekraczania granic społecznych i skłonność do zachowań, które w oczach innych mogą uchodzić jako niegrzeczne;
Tak jak wspomnieliśmy, statystycznie objawy ADHD u kobiet z grupy nadpobudliwości i impulsywności są nieco mniej zauważalne. To właśnie częsty powód, który utrudnia postawienie właściwej diagnozy.
Wybierz specjalistę dopasowanego do swoich potrzeb
Dodatkowe niespecyficzne objawy obserwowane u kobiet z ADHD
Wiele pań z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej zgłasza niespecyficzne objawy, które występują tylko u niektórych osób z ADHD. Wymienić tutaj należy:
- U niektórych osób z ADHD może występować nadmierna wrażliwość na bodźce, które u neurotypowych osób są wręcz nieodczuwalne, np. podczas kontaktu z odzieżą, metką od ubrań, czy też światło i dźwięki.
- Zdarza się, że kobiety z ADHD w dorosłym wieku mogą angażować się w ryzykowne kontakty seksualne, jak również we wczesnym wieku rozpoczynać kontakty seksualne.
- Problemy ze snem są jednym z powszechniej występujących przy ADHD u dorosłych kobiet. Warto w tym miejscu powołać się na dane, które dowodzą, że kobiety z ADHD mają aż 11,21 razy większe ryzyko doświadczania różnego rodzaju zaburzeń snu w stosunku do kobiety neurotypowych.
- ADHD często skutkuje występowaniem innych problemów związanych ze zdrowiem psychicznych. Występowanie ich tyczy się szczególnie pań, u których ADHD zostało zdiagnozowane w dorosłym wieku.
Diagnoza ADHD online
Wybieram termin
WybieramNiezdiagnozowane ADHD, a życie dorosłe kobiet
Niezdiagnozowane ADHD u wielu kobiet prowadzi w dorosłości do niskiego poczucia własnej wartości, frustracji, spadku nastroju, a nierzadko także do depresji. Wyniki niektórych badań dowodzą, że aż 50% – 75% kobiet może żyć bez diagnozy ADHD. Taki stan rzeczy ma negatywne skutki, które znacznie pogarszają poziom życia.
Brak diagnozy i odpowiedniego leczenia niesie negatywne skutki szczególnie zauważalne w relacjach z innymi. Nieleczony Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi prowadzi do alienacji osoby, co czasem może prowadzić do wytworzenia się fobii społecznej.
Nie bez znaczenia jest tutaj też okres dzieciństwa i młodości. Czasem młode dziewczyny z ADHD zmagają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników — taka sytuacja może przełożyć się na trudność budowania długotrwałych relacji w życiu dorosłym.
Dlatego tak istotne jest wczesne uchwycenie istoty problemy i kontakt z psychologiem lub psychiatrą, który specjalizuje się w tematyce ADHD.
Objawy ADHD u kobiet (podsumowanie)
Jeśli wyżej przedstawione informacje sprawiły, że jeszcze bardziej dostrzegasz u siebie objawy ADHD, skontaktuj się z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Osoba, która specjalizuje się w diagnozowaniu tego zaburzenia pomoże Ci zweryfikować Twoje podejrzenia. Jeśli diagnoza potwierdzi ADHD, wtedy specjalista zaproponuje dostępne metody terapeutyczne.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6445815/
- https://www.additudemag.com/adhd-in-women-misunderstood-symptoms-treatment/
- https://psychscenehub.com/psychinsights/adhd-and-sleep-disorders/
- https://acamh.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpp.13920
- https://www.clinical-partners.co.uk/insights-and-news/item/adhd-in-women-why-is-it-so-undiagnosed
Przeczytaj też
Czy ADHD istnieje? Obalamy krzywdzące mity
Wokół Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi panuje wiele mitów. Są one krzywdzące dla osób, które mierzą się z tym zaburzeniem. Najbardziej szkodliwy jest ten,
Czy ADHD to niepełnosprawność? (Odpowiadamy)
Zapominanie o ważnych terminach, problemy z koncentracją i częste zmiany nastroju. To tylko niektóre cechy ADHD, z którymi mierzą się osoby z tym zaburzeniem. Dla
ADHD a autyzm – czy te zaburzenia mogą iść w parze?
ADHD i autyzm to dwa najpopularniejsze zaburzenia neurorozwojowe. Liczne badania pokazują, że ich współwystępowanie nie jest wcale rzadkością. Niestety wiele osób wykazujących objawy autyzmu i
Lęk a zdrowie fizyczne: Jak przewlekły stres i lęk wpływają na organizm?
Czy kiedykolwiek czułeś, że stres i lęk wpływają na twoje ciało bardziej, niż się spodziewasz? Przewlekły stres to coś więcej niż chwilowy niepokój — może
Jak radzić sobie z atakami paniki? Skuteczne techniki relaksacyjne
Ataki paniki to nagłe epizody intensywnego lęku, które mogą pojawić się w najmniej spodziewanych momentach i powodować silne objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca,
Jak działają leki na ADHD?
Leczenie ADHD w dużej mierze opiera się na farmakoterapii. Najpopularniejsze są te leki, które zawierają metylofenidat. To oczywiście niejedyna substancja, która jest stosowania przy leczeniu
Ten post ma 3 komentarzy
Pingback: Hyperfocus - czym jest ta niezwykła cecha osób z ADHD?
Pingback: Związek z osobą z ADHD - jak zbudować udaną relację?
Pingback: Dieta przy ADHD - zdrowy plan żywienia przy tym zaburzeniu