Autyzm a ADHD

ADHD a autyzm – czy te zaburzenia mogą iść w parze?

ADHD i autyzm to dwa najpopularniejsze zaburzenia neurorozwojowe. Liczne badania pokazują, że ich współwystępowanie nie jest wcale rzadkością. Niestety wiele osób wykazujących objawy autyzmu i ADHD nie ma odpowiedniej diagnozy. To często negatywnie wpływa na jakość ich codziennego życia z uwagi na nieodpowiednie leczenie. Jeśli chcesz wiedzieć, więcej na temat współwystępowania obu zaburzeń, w poniższym artykule szczegółowo omawiamy to zagadnienie. 

ADHD, a autyzm — ważne dane statystyczne

Rozważania na temat skali zjawiska współwystępowania obu zaburzeń, należy prowadzić bazując na twardych danych. Te pokazują, że podwójna diagnoza wcale nie jest rzadkością. Obszerna metaanaliza z 2021 roku pokazała, że wśród osób z ADHD, aż 38% wykazywało cechy ze spektrum autyzmu

Według innego badania 1 na 8 dzieci z ADHD wykazuje także cechy autyzmu. Warto dodać, że badanie dowodzi też, że w przypadku osób z podwójną diagnozą rozpoznanie ma miejsce na wcześniejszym etapie życia, niż u osób, które mają tylko ADHD. Ten stan rzeczy może świadczyć tylko o tym, że w przypadku podwójnej diagnozy objawy są bardziej zauważalne — również utrudniające codzienne funkcjonowanie dziecka. 

Warto też wiedzieć, że coraz częściej można spotkać się z terminem, który odpowiada takiej podwójnej diagnozie — brzmi AuDHD

Przedstawienie objawów obu zaburzeń

Omówmy w pierwszej kolejności symptomy ADHD — jest to częściej występujące zaburzenie niż autyzm. 

ADHD

Do podstawowych objawów ADHD zalicza się:

  • Nadpobudliwość i impulsywność;
  • Problemy z koncentracją uwagi;
  • Trudność z zachowaniem ciszy (również w sytuacjach, które wymagają spokoju);
  • Problemy z organizacją i planowaniem;
  • Trudność z długotrwałą pracą w skupieniu (wyjątkiem jest tu tzw. hyperfocus);
  • Niezwracanie uwagi na szczegóły;
  • Szybka utrata zainteresowania wykonywanymi zadaniami (poszukiwanie nowych bodźców);

Więcej na temat tego zaburzenia dowiesz się z tego artykułu: ADHD – co to jest?

Autyzm

W przypadku ASD najbardziej symptomatycznymi objawami są:

  • Utrudniony kontakt wzrokowy osób z autyzmem;
  • Ograniczona mimika i ekspresja emocjonalna;
  • Problem w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami;
  • Opóźniony lub niekiedy brak rozwoju mowy;
  • Mało elastyczne podejście do rutyny (ograniczona zdolność do działania poza schematem);
  • Trudność w rozumieniu abstrakcji;
  • Nadwrażliwość sensoryczna;

Pamiętaj, że w przypadku obu zaburzeń mówimy o całym spektrum objawów — może się okazać, że nie wszystkie występują u danej osoby lub są tak słabo nasilone, że bliscy nie potrafią ich zidentyfikować. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat symptomów ASD? Sprawdź ten artykuł: Autyzm wysokofunkcjonujący – jak się objawia?

Diagnostyka autyzmu z ADHD

W przypadku obu zaburzeń ostateczną diagnozę stawia lekarz-psychiatra. Jeśli proces diagnostyczny jest prowadzony przez psychologa lub pedagoga, to i tak konieczne jest spotkanie z lekarzem, gdyby pojawiła się konieczność przyjmowania leków — tylko lekarz może wypisać receptę na leki na ADHD.

Diagnozowanie ADHD

W przypadku ADHD diagnoza odbywa się podczas spotkań z psychiatrą lub psychologiem. Taka osoba przeprowadza bardzo szczegółowy wywiad z pacjentem — pytania odnoszą się do objawów z dzieciństwa, a jeśli sprawa dotyczy osób dorosłych, również wieku dorosłego. 

Cały proces diagnostyczny zwieńczony jest spotkaniem podsumowującym zebrane dane na temat ewentualnego występowania zaburzenia. Jeśli jest on przeprowadzany przez lekarza-psychiatrę, pacjent może otrzymać od razu leki na ADHD

Zestaw badań podczas diagnozowania autyzmu

O ile diagnoza ADHD bazuje na różnego rodzaju testach uwzględniających przede wszystkim wywiad z pacjentem i kwestionariusze do wypełnienia, tak przy diagnostyce spektrum autyzmu niektóre z metod mają charakter bardziej organiczny. 

  • Zdarza się, że sami u swojego dziecka zauważają zachowania, które kojarzą im się z tymi typowymi dla autyzmu (np. niemowlę nie zaczyna mówić lub też nie nawiązuje kontaktu wzrokowego);
  • Kontakt z pediatrą jest kolejnym krokiem, w którym zostają podjęte dalsze działania diagnozujące;
  • Jeśli sprawa dotyczy w wieku poniemowlęcym, wtedy przeprowadza się test M-CHAT. Badanie to sprawdza, jak u dziecka przebiega rozwój społeczny i zdolności komunikowania się.
  • Jednym z metod zaliczanych do złotego standardu diagnostycznego autyzmu jest wywiad ADI-R. Wywiad ten stosuje się u dzieci powyżej 24 miesięcy oraz osób dorosłych. W wywiadzie uczestniczą rodzice lub opiekunowie osoby diagnozowanej, ale ta osoba jest obecna podczas rozmowy.
  • Istotnym składnikiem diagnostyki autyzmu jest badanie genetyczne. Jako że wady genetyczne mogą przyczyniać się do rozwoju ASD. Najczęściej zalecaną metodą badającą genetykę jest badanie WES. Metoda ta jest nieinwazyjna — materiałem badawczym jest tutaj próbka krwi. 

ADHD i ASD — problemy diagnostycze

Dzieci, u których występuje tylko ADHD lub tylko autyzm, niekiedy wykazują dość podobne cechy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że czasem wręcz nie ma potrzeby prowadzenia diagnostyki różnicującej między oboma zaburzeniami. Z reguły sytuacja wygląda następująco: u danej osoby zostaje zdiagnozowane jedno z omawianych zaburzeń i przypisuje się mu wszystkie symptomy danego pacjenta, które odbiegają od normy.

Niestety takie podejście czasem okazuje się błędnym postępowaniem. Aby wskazać, że współwystępują zaburzenia ze spektrum autyzmu i ADHD, potrzebne są pogłębione badania. Warto więc wybrać specjalistę, który ma dużą świadomość na temat możliwości jednoczesnego występowania ASD i ADHD.

Wybierz specjalistę dopasowanego do swoich potrzeb

Certyfikowany zespół specjalistów jest gotowy, aby pomóc Ci zrobić pierwszy krok w kierunku swojego zdrowia.

Pomoc na wyciągniecie ręki

Zrób pierwszy krok w kierunku swojego zdrowia i zarezerwuj wizytę online

Wybieram specjalistę

Wybieram

Współwystępowanie ADHD i autyzmu, a podejście do leczenia

Jeśli u danej osoby występuje zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i Autyzm, taka sytuacja wymaga odmiennego podejścia terapeutycznego, niż u pacjentów z jednym z wymienionych zaburzeń. 

Farmakoterapia

Pacjenci z autyzmem i ADHD mogą nieco inaczej reagować na leki pierwszego rzutu podawane osobom z Zespołem Nadpobudliwości Psychoruchowej. Mimo wszystko zaleca się, aby próbować terapii metylofenidatem u pacjentów z podwójną diagnozą.

Oczywiście niezbędna jest tutaj konsultacja z doświadczonym psychiatrą, który ma wiedzę na temat leczenia zarówno ADHD jak i autyzmu. Może też się okazać, że zaplanowane leczenie farmaceutykami będzie wymagało modyfikacji, aby dopasować idealne dawki, po których pacjent odczuwa poprawę.  

Psychoterapia przy ADHD i spektrum autyzmu

Podejściem, które można spotkać w leczeniu osób z podwójną diagnozą jest terapia behawioralna — konkretniej mówiąc, u dzieci z ADHD i autyzmem stosuje się tzw. terapię ABA (Applied Behavior Analysis). Podstawą tej metody jest praca w obrębie rozumienia i modyfikowania zachowań, co ma pomagać w osiąganiu upragnionych rezultatów przez osoby autystyczne.

Jeśli objawy ze strony ADHD stanowią duże wyzwanie w codziennym życiu, można spróbować terapii poznawczo-behawioralnej, z której korzystają osoby zmagające się z ADHD bez autyzmu. 

Czy ADHD i autyzm mogą współwystępować? (podsumowanie)

Już wiesz, że oba zaburzenia mogą występować razem. Jeśli tylko pojawia się cień podejrzeń, że współwystępowanie autyzmu i ADHD może Ciebie lub Twojego dziecka dotyczyć, warto od razu podjąć kroki w stronę właściwej diagnozy. Gdyby się okazało, że dotyczą Cię oba zaburzenia, masz szansę na rozpoczęcie właściwego leczenia — obejmującego psychoterapię i leki. 

Źródła:

  • https://link.springer.com/article/10.1007/s41252-023-00380-z 
  • https://www.autistica.org.uk/what-is-autism/adhd-and-autism
  • https://www.abtaba.com/blog/adhd-and-autism-co-occur
CO OFERUJEMY?

Powróć do swojej najlepszej formy

Wybierz swojego specjalistę

Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog w pracy
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz

Newsletter

Zapisz się na bezpłatny newsletter, otrzymuj powiadomienia o najnowszych wpisach oraz odbierz prezent!

Pozostałe artykuły

Potrzebujesz wsparcia?
Zapisz się na konsultację online i zrób krok w kierunku zdrowia psychicznego.