Statystyki pokazują, że osoby z ADHD żyją krócej. Przyczyną są tu impulsywność i problemy z koncentracją oraz kilka innych cech związanych z tym zaburzeniem. Warto zadać sobie pytanie, czy faktycznie życie ADHD-owca musi być krótsze? W poniższy artykule opowiadam o wpływie Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi na długość życia. Podpowiadam też, jak sprawić, aby życie osób z tym zaburzeniem mogło być równie długie, jak osób bez niego.
Badania na temat długości życia osób z ADHD
Było prowadzonych wiele badań, które sprawdzały związek między ADHD a długością życia. Najgłośniejsze przeprowadzał Russell A. Barkley pokazało, że osoby, u których w dzieciństwie wykryto ADHD, żyją krócej od osób bez tego zaburzenia o całe 9 lat.
Choć te statystyki mogą dla wielu osób być niepokojące, to warto w tym miejscu powołać się na słowa autora tej pracy — Doktor Barkley twierdzi, że wszystkie z czynników negatywnie wpływających na długość życia przy ADHD, można skutecznie modyfikować. Służą temu różnego rodzaju treningi behawioralne. Więcej na ten temat opowiem w dalszej części artykułu.
Chcesz lepiej poznać ADHD? Sprawdź ten artykuł: ADHD: co to jest?
Czynniki, które sprawiają, że osoby z ADHD żyją statystycznie krócej
Teraz po kolei omówię najważniejsze czynniki, które mogą przyczynić się do przedwczesnej śmierci osób z ADHD.
Większe ryzyko wypadków samochodowych
Wyniki wielu badań pokazują, że osoby z ADHD są narażone na częstsze wypadki samochodowe. Wpływ na to ma kilka czynników.
- Impulsywność sprawia, że kierowcy z zaburzeniem częściej podejmują nieprzemyślane decyzje, których konsekwencją może być nawet śmierć.
- Skłonność do rozpraszania uwagi również nie sprzyja prowadzeniu pojazdów. Sprawdzanie smartfona w trakcie jazdy, czy też obserwowanie tego co naokoło drogi także może przyczynić się do wypadku.
- Problem w ocenie ryzyka swoich zachowań czasem może prowadzić do podejmowania błędnych decyzji za kółkiem.
Gdy spojrzy się na statystykę dotyczącą poszczególnych grup wiekowych, widać, że ADHD-owcy w okresie nastoletnim są najbardziej narażeni na poważne wypadki samochodowe, również te śmiertelne.
Jeśli jesteś młodą osobą, która rozważa diagnozę ADHD, poniższe liczby powinny być skutecznym argumentem, aby zacząć działać:
- Młode osoby z ADHD w ciągu pierwszego miesiąca jazdy są o 62% bardziej narażeni na wypadek niż ich rówieśnicy bez zaburzenia;
- W ciągu pierwszych 4 latach prowadzenia pojazdu ADHD-owcy mają o 37% większe ryzyko uczestniczenia w wypadku.
Tu znowu mam dla Ciebie dobrą wiadomość — diagnoza i leczenie pozwala znakomicie poprawić bezpieczeństwo za kółkiem u ADHD-owców.
Większy odsetek samobójstw
W przypadku samobójstw osoby z ADHD znów mają powody do zmartwień. Ryzyko samobójstwa jest w grupie osób z zaburzeniem 5-krotnie wyższe niż w grupie osób bez ADHD.
Odpowiednio prowadzona terapia potrafi czynić znakomitą poprawę funkcjonowania osób z ADHD — tym samym stanowić doskonałe narzędzie do walki z tendencjami suicydalnymi.
Niezdrowe nawyki żywieniowe
Osoby z ADHD mają częściej skłonność do opychania się słodyczami i niezdrowym jedzeniem. Następstwem niezdrowej diety są zmiany zachodzące w organizmie, które mogą prowadzić do groźnych chorób takich jak choćby nadciśnienie, miażdżyca, a w konsekwencji tycia, także cukrzyca.
Skłonność do uzależnień
Z ADHD wiąże się większa podatność do rozwoju uzależnień. Wiele badań pokazuje, że osoby z ADHD częściej wpadają w uzależnienia i we wcześniejszym wieku inicjują kontakt z substancjami psychoaktywnymi. Również w wieku dorosłym problem uzależnień jest częstym tematem, z którym mierzą się ADHD-owcy.
Są też badania, które sugerują, że rozpoznanie ADHD w okresie dziecięcym predysponuje osoby do wczesnego kontaktu z marihuaną.
ADHD często współwystępuje z innymi chorobami
W przypadku prognozowania długości życia często zwraca się uwagę na rolę, jaką odgrywają pozostałe choroby i zaburzenia związane ze zdrowiem psychicznym. W wieku dorosłym ADHD często występuje z depresją i zaburzeniami lękowymi. Takie połączenie może znacznie pogarszać jakość codziennego funkcjonowania.
Wszystkie powyższe czynniki przekładają się na gorszą jakość życia. Zdarza się, że objawy ADHD doprowadzają osoby do bezrobocia. Ciągłe zmiany stanowisk pracy przekładają się na brak stałego miejsca dla siebie. Jednocześnie prowadzą do stanu, w którym osoba jest gotowa stwierdzić, że jest beznadziejna. Można wręcz powiedzieć, że w takich sytuacjach seria negatywnych konsekwencji występuje jedna po drugiej.
Wybierz specjalistę dopasowanego do swoich potrzeb
Jak zwiększyć szansę na długie i udane życie przy ADHD
Kluczem do udanego i przede wszystkim długiego życia z ADHD jest diagnoza. Osoby, u których podejrzenie ADHD okazało się słusznym tropem, mają znacznie większe szanse na dłuższe życie. Brak diagnozy to brak kontroli nad negatywnymi cechami i zachowaniami wynikającymi z zaburzenia.
Gdy stwierdzasz, że diagnoza jest koniecznością, przychodzi czas, aby zastanowić się nad praktykami, które poprawiają jakość funkcjonowania — również wpływają na długość życia przy ADHD.
Terapia poznawczo-behawioralna
Często zalecanym nurtem terapii przy ADHD jest podejście poznawczo-behawioralne. Ta terapia kładzie nacisk na edukację pacjentów w zakresie poznawania zachowań i myśli wynikających z zaburzenia. W trakcie spotkań z terapeutą pacjent może zrozumieć powody, które wywołują u niego skłonność do ryzykownych zachowań.
Psychoterapia też pomaga regulować emocje, zwłaszcza te towarzyszące stresującym sytuacjom.
Aktywność fizyczna klucz do zdrowia
Dla wielu osób z ADHD formą rozładowania towarzyszącego im napięcia jest aktywność fizyczna — na siłowni, bieżni czy też w basenie. Mówi się, że zbawienne działanie aktywności fizycznej leży w stymulowaniu neuroprzekaźników: dopaminy i noradrenaliny, których synteza jest zachwiana przy ADHD.
Dzięki aktywności fizycznej osoby są w stanie lepiej regulować swoje emocje.
Diagnoza ADHD online
Rezerwuje wizytę
WybieramPraca w obszarze zarządzania obowiązkami
ADHD znacznie utrudnia planowanie i konsekwentne realizowanie zaplanowanych zadań. Z tego powodu tak ważne jest ciągłe udoskonalanie swoich działań w obszarze zarządzania zadaniami. Tutaj z pomocą przychodzą:
- Dzielenie zadań na mniejsze (ADHD-owcy lubią być wynagradzani — krótsze zadanie da Ci szybciej satysfakcję);
- Zapisywanie wszystkich obowiązków w kalendarzu (przypisywanie ich do konkretnych kategorii);
- Praktykowanie treningu uważności (zwiększa zdolność do uporządkowanej pracy w skupieniu);
- Ustalenie szczegółowej rutyny dnia codziennego;
Zdrowe odżywianie
Często mówi się, że jako społeczeństwo żywimy się dziś trucizną. Warto więc, szczególnie przy ADHD, zadbać o zdrową zbilansowaną dietę. Wiele badań sugeruje, że najlepszym rodzajem odżywiania u ADHD-owców jest sięganie po produkty z diety śródziemnomorskiej.
Może Cię zaciekawić: Jaka dieta przy ADHD?
Ile żyją osoby z ADHD? (podsumowanie)
Widzisz już, że ADHD wcale nie musi oznaczać krótszego życia. Przeciwnie! Świadomość, że ma się to zaburzenie w połączeniu z leczeniem sprawia, że osoby wykazują większą ostrożność na co dzień. Tym samym zwiększają swoje szanse na długie życie.
Źródła:
- https://www.russellbarkley.org/factsheets/ADHD_Likely+_Reduces_Estimated_Life_Expectancy_Barkley.pdf
- https://www.additudemag.com/adhd-driving-risks-research-safety/
- https://www.webmd.com/add-adhd/living-well-adult-adhd
Przeczytaj też nasze inne artykuły
Czy ADHD istnieje? Obalamy krzywdzące mity
Wokół Zespołu Nadpobudliwości Psychoruchowej z Deficytem Uwagi panuje wiele mitów. Są one krzywdzące dla osób, które mierzą się z tym zaburzeniem. Najbardziej szkodliwy jest ten,
Czy ADHD to niepełnosprawność? (Odpowiadamy)
Zapominanie o ważnych terminach, problemy z koncentracją i częste zmiany nastroju. To tylko niektóre cechy ADHD, z którymi mierzą się osoby z tym zaburzeniem. Dla
ADHD a autyzm – czy te zaburzenia mogą iść w parze?
ADHD i autyzm to dwa najpopularniejsze zaburzenia neurorozwojowe. Liczne badania pokazują, że ich współwystępowanie nie jest wcale rzadkością. Niestety wiele osób wykazujących objawy autyzmu i
Lęk a zdrowie fizyczne: Jak przewlekły stres i lęk wpływają na organizm?
Czy kiedykolwiek czułeś, że stres i lęk wpływają na twoje ciało bardziej, niż się spodziewasz? Przewlekły stres to coś więcej niż chwilowy niepokój — może
Jak radzić sobie z atakami paniki? Skuteczne techniki relaksacyjne
Ataki paniki to nagłe epizody intensywnego lęku, które mogą pojawić się w najmniej spodziewanych momentach i powodować silne objawy fizyczne, takie jak przyspieszone bicie serca,
Jak działają leki na ADHD?
Leczenie ADHD w dużej mierze opiera się na farmakoterapii. Najpopularniejsze są te leki, które zawierają metylofenidat. To oczywiście niejedyna substancja, która jest stosowania przy leczeniu
Ten post ma jeden komentarz
Pingback: Hyperfocus - czym jest ta niezwykła cecha osób z ADHD?