Konsultacja psychologiczna
Psycholog, psychoterapeuta a może coach? Kogo wybrać?
Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra i coach– wszyscy wymienieni specjaliści zajmują się zdrowiem psychicznym tylko, że każdy z nich wykorzystuje inne metody. Co łączy psychologa, psychiatrę, psychoterapeutę i coacha? Przede wszystkim to, że przy pomocy swojego doświadczenia i skutecznych metod pomogą Ci uporać się z trudnościami napotkanymi w życiu.
Dowiedz się czym różni się psycholog od psychoterapeuty. Kto może zostać psychiatrą i kiedy zgłosić się do coacha, aby oczekiwana pomoc była trafna i skuteczna.
Problemy natury psychologicznej mogą wymagać współpracy dwóch lub więcej specjalistów w zależności od skali problemu, z którym się zmagamy. W niektórych przypadkach będziemy korzystać z pomocy psychologa i psychoterapeuty a w innych psychoterapeuty i psychiatry. Nasze usługi zawsze dostosowujemy indywidualnie do Twoich potrzeb.
Pamiętaj, że wykonanie pierwszego kroku jest najważniejsze, wcale nie musisz wiedzieć jakiego specjalistę konkretnie wybrać. Rezerwując na naszej stronie konsultację psychologiczną u dowolnego specjalisty, otrzymasz potrzebne wsparcie i zostaniesz właściwie pokierowany.
Psycholog
Kim jest i czym zajmuje się psycholog?
Psycholog to osoba, która ukończyła 5 letnie studia na uczelni wyższej oraz uzyskała tytuł magistra psychologii. Psycholog-ekspert- diagnostyk, tak w skrócie można określić profil działalności psychologa.
Podstawową działalnością psychologa jest diagnozowanie i rozpoznawanie problemów, z którymi borykają się klienci, a następnie (o ile leży to w jego kompetencjach) pomoc w ich rozwiązywaniu. Jeżeli obszar wymaganej pomocy wykracza poza doświadczenie i kompetencje psychologa rekomenduje ona konsultację z psychoterapeutą lub psychiatrą.
Psycholog udziela również wsparcia psychologicznego w zakresie:
- budowania odporności psychicznej
- radzenia sobie ze stresem
- wychodzenia z kryzysowych sytuacji
- radzenia sobie z emocjami oraz powiększania inteligencji emocjonalnej
- pomocy wychowawczej
- prawidłowego rozwoju
Psycholog w swojej praktyce często posługuje się specjalistycznymi testami, które pomagają określić rodzaj i skalę problemu. Dzięki odpowiedniej interpretacji uzyskanych wyników, klient ma pewność, że trafi w ręce odpowiedniego specjalisty. W kompetencjach psychologa leży również wydawanie opinii, diagnozowanie oraz kierowanie na dalsze leczenie. Warto udać się do psychologa, jeżeli nie wiemy z jakim problemem się zmagamy i jakiego specjalistę wybrać.
Wybierz swojego psychologa
Psychoterapeuta
Kiedy psychoterapeuta będzie najlepszym wyborem?
Czy psycholog i psychoterapeuta to nie to samo? Pomimo, że nazwy są bardzo podobne to nie każdy psychoterapeuta jest psychologiem. Psychoterapeuta to osoba, która po studiach (niekoniecznie psychologii) dodatkowo ukończyła 4 letnią, specjalną szkołę psychoterapii, co nadaje uprawnienia do prowadzenia terapii w określonym nurcie m.in:
- systemowym
- poznawczo- behawioralnym
- psychoanalitycznym
- humanistycznym
Psychoterapeuta jest pewnego rodzaju śledczym, który bardzo wnikliwie słucha, obserwuje i zadaje konkretne pytania, które pomagają zrozumieć szerszą perspektywę naszego problemu.
Psychoterapeuta posiada szeroki zakres kompetencji do pracy w takich obszarach jak:
- depresja
- stany lękowe
- fobie
- zaburzenia psychiczne
- choroby psychosomatyczne
- problemy ze snem
- uporczywe myśli
- zaburzenia (anoreksja, bulimia, ortoreksja).
Wybierz swojego psychoterpaeute
Coach
Coach- poznaj pełnie swoich możliwości.
Coach w przeciwieństwie do psychologów i psychoterapeutów pracuje z osobami zdrowymi. Współpraca nie opiera się na rozwiązywaniu problemów zdrowotnych lecz na jak najlepszym wykorzystaniu potencjału i możliwości, które. w sobie skrywamy.
Coach pomoże nam w realizacji marzeń, planów i ustaleniu celów, do których będziemy zmierzać. Coaching to forma rozwoju osobistego a coach poprzez odpowiednie narzędzia i metody pomaga w odkrywaniu i rozwoju naszego wewnętrznego potencjału.
Coaching będzie pomocny dla osób chcących zadbać o swój rozwój osobisty zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.
Coaching wykorzystywany jest również przy pracy nad pewnością siebie, rozwojem swoich kompetencji oraz osiąganiu wyznaczonych celów.
Wybierz swojego specjalistę
Nadal nie wiesz jakiego specjalistę wybrać?
Opisaliśmy czym zajmuje się coach, jakie kompetencje posiada psycholog i kiedy najlepiej udać się do psychoterapeuty. Mamy jednak świadomość, że same opisy nie do końca pomogą Ci wybrać specjalistę.
Dlatego tak, jak napisaliśmy na początku najważniejsze jest wykonać swój pierwszy krok i zasięgnąć konsultacji dowolnego specjalisty. Który pomoże Ci zrobić kolejny mały kroczek w kierunku zdrowia psychicznego. Warto o nie zadbać już teraz.
Możesz zapoznać się również z opisami naszych pozostałych usług oraz dostępnymi specjalistami, aby lepiej zrozumieć czym się zajmujemy i w jakich obszarach możesz uzyskać od nas wsparcie.