Depresja poporodowa

Czy depresja poporodowa sprawia, że codzienne zadania stają się dla ciebie przytłaczające? Czy emocjonalne wyzwanie macierzyństwa zaczęło cię przytłaczać i czujesz się coraz gorzej? Pamiętaj o tym, że nie musisz tego przechodzić sama. Psychoterapia może być kluczowym narzędziem w pokonywaniu depresji poporodowej.

W naszym ośrodku oferujemy wsparcie i zrozumienie, które są niezbędne w procesie leczenia tego trudnego stanu emocjonalnego. Nasi doświadczeni terapeuci pomogą ci zidentyfikować i zrozumieć twoje uczucia, a także umożliwią zmianę negatywnych myśli i postaw.  Podczas sesji psychoterapeutycznych zapewniamy bezpieczne i wspierające środowisko, w którym możesz otwarcie wyrażać swoje uczucia i obawy. Dzięki terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii interpersonalnej możemy wspólnie pracować nad rozwijaniem zdrowszych sposobów radzenia sobie z trudnościami. Nie czekaj dłużej, aby szukać pomocy. Skontaktuj się z nami już dziś, aby rozpocząć swoją drogę do zdrowia psychicznego i pełni życia.

Co to depresja poporodowa?

Depresja poporodowa to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych występujących u kobiet po porodzie. Przyjęło się, że okres po narodzinach dziecka jest czasem szczęścia i radości, dla niektórych kobiet może być to czas trudności emocjonalnych i psychicznych. Na czym polega depresja poporodowa? Depresja poporodowa to rodzaj zaburzenia depresyjnego, które występuje u kobiet po urodzeniu dziecka. Jest to stan emocjonalny charakteryzujący się uczuciem przytłoczenia, smutku, beznadziejności oraz utratą zainteresowania życiem codziennym. Choć większość kobiet doświadcza pewnych wahnięć nastroju po porodzie, depresja poporodowa to stan o poważniejszym i długotrwałym charakterze. 

Depresja poporodowa - objawy

Jak wygląda depresja poporodowa?  Objawy depresji poporodowej mogą być podobne do objawów innych form depresji, jednak różnią się tym, że występują u kobiet po porodzie. Typowe objawy obejmują uczucie smutku, bezradności, nadmierne poczucie winy, zmiany w apetycie i wadze, problemy ze snem, trudności z koncentracją oraz utratę zainteresowania życiem codziennym. Niektóre kobiety mogą także doświadczać myśli samobójczych lub odczuwać trudności w tworzeniu więzi emocjonalnych z dzieckiem. Do trzech najważniejszych grup objawów depresji poporodowej można zakwalifikować symptomy związane z nastrojem, kwestiami somatycznymi, a także psychologią i relacjami z innymi ludźmi. Jeśli chodzi o objawy zaburzeń nastroju, można tutaj zakwalifikować: uczucie przygnębienia i smutku oraz spadek lub utrata zainteresowania lub radością w codziennych aktywnościach, nawet w tych, które wcześniej sprawiały przyjemność. Dodatkowo często pojawiają się wybuchy płaczu bez wyraźnej przyczyny, a także utrata motywacji do wykonywania codziennych obowiązków. Do symptomów fizycznych należą zwykle zmiany w apetycie (spożywanie zbyt małej lub zbyt dużej ilości pokarmów), zaburzenia snu (bezsenność, przesypianie całej doby, zmęczenie), spadek energii. Jeśli chodzi o objawy psychologiczne i związane z relacjami z innymi ludźmi, można wyróżnić: poczucie beznadziejności (pomimo obiektywnie pozytywnych okoliczności życiowych), nadmierne poczucie winy, często związane z myślami o niewystarczalności jako matka, trudności z koncentracją, podejmowaniem decyzji oraz problemami pamięciowymi, a także problemy z tworzeniem więzi z nowonarodzonym dzieckiem, które mogą przejawiać się jako brak zainteresowania opieką nad dzieckiem lub trudności w odczuwaniu emocji w stosunku do niego. Dodatkowo dochodzą do tego takie symptomy jak izolacja społeczna lub unikanie kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi, a także trudności w relacjach z partnerem, rodziną lub innymi członkami rodziny.

Nieleczona depresja poporodowa - skutki

Nieleczona depresja poporodowa może mieć poważne konsekwencje zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Matka może mieć trudności w opiece nad dzieckiem, co może prowadzić do problemów w relacji matka-dziecko oraz opóźnień w rozwoju dziecka. Ponadto, nieleczona depresja poporodowa może również wpływać na zdrowie psychiczne i emocjonalne innych członków rodziny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie matki. Pomóc może psycholog online, który zdiagnozuje depresję i zadba o emocje danej kobiety.

Ile trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa może pojawić się wkrótce po porodzie, ale może także rozwijać się stopniowo w ciągu pierwszych kilku miesięcy po narodzinach dziecka. Czas trwania depresji poporodowej może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, w tym od tego, czy została ona zdiagnozowana i leczona. Bez odpowiedniego leczenia depresja poporodowa może trwać miesiącami lub nawet latami. Dobrze wiedzieć o tym, że przykładowo depresja poporodowa po 2 latach może wskazywać na rozwój poważnych problemów.

Depresja poporodowa - przyczyny

Przyczyny depresji poporodowej są złożone i mogą wynikać z różnych czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Jednym z głównych czynników ryzyka jest hormonalna zmiana, jaka ma miejsce po porodzie, zwłaszcza spadek poziomu estrogenów i progesteronu. Ponadto, stres związany z nowymi obowiązkami rodzicielskimi, brak wsparcia społecznego, konflikty rodzinne czy historia wcześniejszych problemów z depresją mogą także przyczynić się do wystąpienia tego schorzenia. Dodatkowo dochodzi do tego zmiana obrazu własnego ciała, poczucie braku wsparcia, a czasami również brak możliwości wyjścia do pracy lub spotkania ze znajomymi.

Depresja poporodowa u mężczyzn - objawy i przyczyny

Podobnie jak w przypadku kobiet, depresja poporodowa u mężczyzn to zaburzenie nastroju, które może wystąpić po narodzinach dziecka. Mężczyźni mogą doświadczać różnych emocji i trudności związanych z nowymi obowiązkami rodzicielskimi, które mogą prowadzić do uczucia przytłoczenia, smutku i beznadziejności. Do najważniejszych przyczyn depresji poporodowej u mężczyzn można zakwalifikować:

  • Zmiany w życiu rodzinnym, ponieważ ojcowie mogą doświadczyć zmian w relacji z partnerką oraz zmian w codziennym życiu, które mogą wywołać stres i niepewność.
  • Presja społeczna, a więc oczekiwania społeczne wobec mężczyzn jako głównych dostawców i opiekunów rodziny mogą być źródłem dodatkowego stresu.
  • Zmiany w harmonogramie snu spowodowane potrzebami noworodka mogą prowadzić do chronicznego zmęczenia i pogorszenia samopoczucia.
  • Pojawienie się izolacji społecznej, negatywnych uczuć, brak możliwości zaspokojenia potrzeb seksualnych. 

Jednocześnie należy zaznaczyć, że depresja poporodowa dotyka niewielki odsetek mężczyzn w porównaniu do liczby kobiet.

Depresja poporodowa - jak pomóc kobiecie?

Depresja poporodowa może być trudnym doświadczeniem zarówno dla kobiety, jak i dla jej bliskich. Wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych osób mogą odegrać kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia psychicznego. Rodzina i bliscy mogą odgrywać istotną rolę w procesie leczenia. Zapewnienie wsparcia emocjonalnego, praktycznej pomocy i zrozumienia może być bardzo pomocne dla kobiet cierpiących na depresję poporodową. Warto także zachęcić kobietę do konsultacji psychologicznej, w trakcie której przeprowadzony może zostać test na depresję

Depresja poporodowa - leczenie jest niezwykle ważne

Jak poradzić sobie z depresją poporodową? Leczenie depresji poporodowej może obejmować terapię psychologiczną, farmakoterapię, lub kombinację obu tych metod. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) oraz terapia interpersonalna są skutecznymi formami terapii psychologicznej, które mogą pomóc kobietom w radzeniu sobie z objawami depresji poporodowej. W przypadku cięższych przypadków depresji, lekarz może zalecić farmakoterapię, np. leki przeciwdepresyjne. Ważne jest także wsparcie społeczne oraz otoczenie bezpieczne dla matki i dziecka. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Psychoterapeuta online może dobrze zrozumieć problemy występujące u danej kobiety i zadbać o zminimalizowanie skutków depresji poporodowej. 

Terapia poznawczo-behawioralna to jedna z najczęściej stosowanych form terapii psychologicznej. CBT skupia się na identyfikowaniu i zmienianiu myśli i zachowań negatywnych, które mogą przyczyniać się do depresji poporodowej. Pomaga kobietom rozwijać zdrowsze strategie radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że regularna aktywność fizyczna może pomóc w poprawie nastroju poprzez uwalnianie endorfin, tzw. hormonów szczęścia. Nawet krótkie spacery na świeżym powietrzu mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie.

Wybierz swojego psychologa lub psychoterapeutę

Wszyscy nasi specjaliści zostali zweryfikowani pod kątem posiadanych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu psychologa i psychoterapeuty.
Robert Pinkert - Psycholog
Psycholog CEO&Founder
psycholog
Psycholog/ psychoterapeuta
psycholog w pracy
Psycholog/ Psychoterapeuta
psycholog
Psycholog/
psychoterapeuta
Patrycja Mlynarczyk - Psycholog/Terapeuta par
Psycholog/
psychoterapeuta
psycholog w pracy
Terapeuta uzależnień
psycholog specjalista psychoterapeuta
Psycholog/ neurobiolog
psycholog pracujący z klientami
Psychoterapeuta

Sprawdź jak możemy Ci pomóc